Płazy

07.06.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Płazy


Żaba szponiasta (Xenopus levis): to krewny, karlika, ale znacznie od niego większy. Dorosła samica tego gatunku może osiągnąć do 10 cm długości, natomiast samce – do 8 cm. Żaba ta ma bardzo gładką i śliską skórę koloru ciemnobrązowego lub szarobrązowego. W sprzedaży można często spotkać także formy albinotyczne. Jej ciało jest krępe, nieco spłaszczone grzbieto-brzusznie. Głowa w kształcie trójkąta nie odznacza się od tułowia. Na ich tylnych kończynach znajdują się błony pławne, natomiast przednie odnóża zaopatrzone są w pazury. Cechą charakterystyczną tych żab jest to, że nie posiadają języka, przez co pokarm muszą chwytać naganiając go do otworu gębowego przednimi kończynami.

Akwarium dla pary żab powinno mieć około 60 litrów, a poziom wody nie powinien przekraczać 20 cm (często odpoczywają oparte o dno swoimi tylnymi kończynami, a pysk wystawiają nieco nad poziom wody). Akwarium nie musi być przykryte, gdyż żaby szponiaste nie wychodzą po ściankach. Na dno wysypujemy żwirek akwarystyczny lub piasek. W akwarium powinny znaleźć się liczne kryjówki z łupek lub konarów, oraz rośliny wodne, do których żaby będą przyczepiać skrzek. Możemy także zastosować mały filtr akwarystyczny, ponieważ żaby te dosyć mocno zanieczyszczają wodę. Do wymiany wody używamy odstanej wody wodociągowej lub wody z uzdatniaczem akwarystycznym. Żaby te mają duży zakres tolerancji na zmiany temperatury i potrafią przeżyć w temperaturach od 15 do nawet 33oC. Niemniej jednak bardziej komfortowo czułyby się, gdybyśmy zapewnili im stałą temperaturę około 24-26oC z niewielkim nocnym spadkiem. Akwarium, jeśli nie ma w nim światłolubnych roślin, nie musi być dodatkowo doświetlane, a nawet nie powinno, gdyż żaby te znacznie lepiej czują się w półmroku.

Są to bardzo żarłoczne drapieżniki i potrafią zjeść wszystko, co tylko są w stanie upchać do swojej paszczy. Nawet mniejszego od siebie osobnika własnego gatunku! Powinny, więc być karmione w miarę regularnie, ale małymi porcjami. Dżdżownice oraz świerszcze mogą stanowić podstawę ich pożywienia. Poza tym można im podawać krojone serca drobiowe, ochotkę, rurecznik, czy larwy komarów. Od czasu do czasu można podać także drobno posiekane mięso wołowe.

W naturalnym środowisku przystępują do godów po okresie spoczynkowym, natomiast w warunkach domowych chętnie mnożą się przez cały rok Samica w ciągu roku potrafi złożyć aż 10.000 jaj, które przyczepia do roślin. Kijanki wykluwają się po 2-4 dniach. Młode oddzielamy od dorosłych, aby nie zostały zjedzone. Kijanki nie są wybredne i mogą żywić się glonami, karmą dla rybek akwariowych, ugotowaną pokrzywą czy gotowanymi brokułami. Przeobrażenie w temperaturze około 25oC następuje już po 6 tygodniach. Młode trzymamy w niedużych grupach (przegęszczenie przyczynia się do kanibalizmu), a karmimy ochotką i rurecznikiem.

Żaby, które żyją jedynie w środowisku wodnym mogą stać się ciekawym urozmaiceniem w naszej hodowli akwarystycznej lub być bardzo dobrym zwierzątkiem „na początek” naszej przygody z płazami.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.8 (5 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu