Płazy

07.06.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Płazy

Płazy to zwierzęta żyjące na pograniczny dwóch żywiołów, wody i ziemi. Część z nich jednak porzuciła ląd i na zawsze związała się z wodą. Niektóre z tych płazów są zwierzętami od lat trzymanymi w domowych akwariach.

Karlik szponiasty (Hymenochirus curtipes): to żaba dorastająca zaledwie do 3-5 cm długości. Jego niewielkie rozmiary oraz łagodne usposobienie sprawiają ze często jest trzymany w domowych akwariach, razem z egzotycznymi rybami. Naturalnie występuje w wodnych zbiornikach w dolnym dorzeczu rzeki Kongo (Kongo, Zair, Gabon). Ma szare lub szarobrązowe ubarwienie, ciało spłaszczone grzbieto-brzusznie, a głowa jest ostro zakończona. Na tylnych kończynach występuje błona pławna, przednie natomiast zakończone są pazurami, które służą do naganiania zdobyczy do otworu gębowego.

Dzięki małym rozmiarom żaby te możemy trzymać w niewielkich akwariach tak, aby na jednego osobnika przypadało minimum 5 litrów wody. Na dno zbiornika wysypujemy żwirek akwarystyczny bądź piasek. Żaby te lubią wszelakiego rodzaju kryjówki oraz rośliny wodne. Jako wystrój mogą posłużyć również konary akwarystyczne. Zbiornik od góry musi być zakryty, gdyż może się zdarzyć, że żaby wyjdą po ściankach na zewnątrz. Do wypełnienia akwarium używamy odstanej wody wodociągowej. Zbiornika nie zalewamy do końca, ponieważ karliki oddychają powietrzem atmosferycznym, a w przykrytym akwarium może panować zaduch.

Akwarium powinno być dobrze oświetlone, gdyż żaby te do rozrodu stymuluje natężenie światła i wzrost temperatury. Do oświetlenia możemy zastosować świetlówki akwarystyczne, które dodatkowo będą pozytywnie wpływać na wzrost roślin. Optymalna temperatura wody to 22-27oC. Do jej utrzymania możemy zastosować grzałkę kompaktową lub małą grzałkę z termostatem.

Karliki karmimy żywym pokarmem akwarystycznym: ochotką, wodzieniem, rurecznikiem czy wazonkowcem. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możemy podać im żywego pokarmu, możemy spróbować karmić je pokarmem mrożonym. Niestety, jest on przyjmowany niechętnie, a niezjedzone resztki bardzo zanieczyszczają wodę.

Samice tego gatunku są grubsze i nieco większe od samców. Gody polegają na wabieniu samic przez samce, cichym pohukującym głosem. Samica znosi nawet 700 jaj pod powierzchnią wody. Skrzek należy niezwłocznie przenieść do innego zbiornika, gdyż istnieje prawdopodobieństwo, że zostanie zjedzony przez dorosłe żaby. Kijanki klują się po dwóch dniach. Wychów kijanek jest dosyć kłopotliwy, bo w pierwszych dniach życia żywią się jednokomórkowymi organizmami wodnymi. Dopiero później mogą pobierać nieco większe organizmy wielokomórkowe. Przeobrażenie następuje już po 6-7 tygodniach, a młode żaby osiągają dojrzałość płciową po około 15 tygodniach.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.8 (5 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu