Płazy

08.08.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Płazy

Żaba rogata (Ceratophyrys ornata) to duży i ciekawie ubarwiony płaz. Łatwy w utrzymaniu i długowieczny, idealnie nadaje się na domowego pupila.

Występowanie

Żaba ta zasiedla deszczowe lasy Środkowej i Południowej Ameryki, głównie w Argentynie i Brazylii, ale również w Urugwaju. Jest to żaba typowo naziemna, o skrytym trybie życia. Zagrzebuje się w wilgotnej ściółce wystawiając jedynie głowę. Aktywna głównie w dzień, ale jej aktywność może być uzależniona od dostępności pokarmu.

Wygląd

Żaba rogata ma krępą budowę ciała. Samice dorastają nawet do 15 cm długości, samce są nieco mniejsze. Głowa jest niewyodrębniona od reszty ciała, a dosyć duży otwór gębowy sprawia, że ma się wrażenie jakby żaba ta była „paszczą z nogami”. Szczęki zaopatrzone są w wyrostki rogowe do przytrzymywania zdobyczy. Nad oczami posiada twory skórne, dzięki którym zawdzięcza swoją nazwę. Nogi są krótkie i masywne (podobnie jak u ropuch). Ciało chropowate o zróżnicowanym ubarwieniu. Zwykle żaby te są zielono żółte z brązowymi plamami, czasem kolor jasnobrązowy zastępuje zielony. Spód ciała jest zawsze biały. Występują w hodowli także w formie albinotycznej.

Warunki utrzymania

Z powodu skłonności do kanibalizmu oraz zdolności do połknięcia ofiary swojej wielkości, trzymamy je oddzielnie i łączymy jedynie w okresie godowym. Zbiornik, w którym trzymamy te żaby, powinien mieć wymiary co najmniej 50x30x30 cm (długość x szerokość x wysokość) a młodym żabom wystarczy zbiornik o wielkości 15x15x15 cm. Możemy je trzymać zarówno w terrarium jak i w akwarium zakrytym od góry. Za ściółkę może posłużyć luźny torf kokosowy, mech czy ziemia odkwaszona (można stosować także ich mieszanki). Nie polecam używania żwirku czy samego piasku, gdyż żaba może się poocierać w trakcie zagrzebywania. Ściółka powinna mieć głębokość około 10 cm dla dorosłych, a 5 cm dla młodych żab. Do terrarium wstawiamy miseczkę z wodą takiej głębokości, aby żaba mogła stać w wodzi „po dziurki w nosie”. Woda w zbiorniku powinna być często wymieniana (najlepiej używać w tym celu wody przegotowanej i odstanej, nigdy destylowanej czy prosto z kranu).

Żaby te nie niszczą roślin, więc możemy w terrarium posadzić kilka lubiących wilgoć kwiatów. Wystrój możemy urozmaicić kawałkami kory, łupinami kokosa czy korzeniami akwarystycznymi.

Ważna w utrzymaniu w dobrej kondycji tych żab jest duża wilgotność, która powinna wahać się w przedziale 80-100%. Z tego powodu należy dwa razy dziennie zraszać terrarium lub zaopatrzyć się w foger (urządzenie do wytwarzania pary). Podczas zimy wilgotność można obniżyć do 65%.

Z racji tak dużej wilgotności, oraz z powodu tego, że żaby te dosyć mocno brudzą, ściółkę należy wymieniać przynajmniej raz na miesiąc (nawet wtedy, gdy posiadamy zbiornik przelewowy). Tak częsta wymiana ściółki spowodowana jest tym, że żaby te nie tolerują dużego stężenia związków azotowych w glebie.

Temperatura w ciągu dnia powinna wahać się między 23 a 28oC, w nocy natomiast nie powinna spadać poniżej 20oC. Do ogrzania terrarium stosujemy żarówki lub świetlówki, nigdy kabli czy mat grzewczych, ponieważ żaba zagrzebując się może się poparzyć lub wyschnąć. Światło powinno palić się około 12 godzin. W okresie zimowym możemy obniżyć temperaturę nawet do 16oC a długość dnia do 10 godzin. Żaby te nie wymagają promieni UVB.

Pokarm

Jest to bardzo niewybredny i żarłoczny płaz. Potrafi zjeść ofiary znacznych wielkości. Dlatego z jej karmieniem nie powinno być problemu. Młode chętnie zjadają karaczany, świerszcze, szarańcze i plankton łąkowy. Możemy podawać również dżdżownice czy małe rybki akwariowe. Pamiętać należy o tym, by co drugie karminie podawać preparat mineralno- wapienny. Młode żaby możemy karmić obficie, codziennie lub co dwa dni. Dorosłe mogą dostawać również gryzonie odpowiedniej wielkości, dorosłą szarańczę czy większe rybki słodkowodne. Należy natomiast ograniczyć częstość karmienia do jednego, dwóch w tygodniu.

Rozmnażanie

W terrarium udaje się niezwykle rzadko. Przed przystąpieniem do godów należy te żaby przezimować. Zimowanie to polega na obniżeniu temperatury do około 16-18oC oraz wilgotności do 60%. Zimowanie najlepiej przeprowadzać od października do lutego. Podczas tego procesu przestajemy żaby karmić. Żaby podczas spoczynku budują kokon z wylinek, który chroni je przed niesprzyjającymi warunkami środowiska.

Do godów przystępują żaby nie młodsze niż trzy lata. Po spoczynku należy przełożyć żaby do zbiornika wodnego z zamontowaną deszczownią (będzie imitować opad deszczu) oraz zwiększyć temperaturę do 32oC. Płazy te po przestawianiu do takiego środowiska powinny w ciągu jednego, dwóch dni przystąpić do godów. Jeśli tak się nie stanie należy proces powtarzać z tygodniowymi przerwami przez miesiąc.

Gdy gody dojdą do skutku, samica może złożyć nawet do 1000 jaj skrzeku. Kijanki wykluwają się już po dobie. Kijanki są drapieżne, więc karmimy je najpierw solowcem czy nicieniami, potem większym żywym pokarmem akwarystycznym. Ważne jest by karmić je obficie, aby zapobiec kanibalizmowi. Najlepiej jednak przetrzymywać kijanki pojedynczo lub w niewielkich grupach, dzięki czemu zmniejszy się rywalizacja o pokarm i kijanki będą szybciej rosły. Przeobrażanie następuje około czwartego tygodnia od wylęgu. Żabki z niezresorbowanym jeszcze ogonem odławiamy z wody i umieszczamy w pojemniku z wilgotnym podłożem.

Uwagi

Żaby rogate mogą dotkliwie ugryźć, więc nie należy karmić ich z ręki. Posiadają także w swojej skórze substancje trujące, ale zwykłe umycie rąk po obsłudze tego płaza wystarczy, aby zneutralizować, niegroźną zresztą dla zdrowia człowieka, toksynę.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu