Płazy

29.07.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Płazy

Mały, niekłopotliwy w utrzymaniu oraz ciekawie ubarwiony płaz ogoniasty to bardzo krótka charakterystyka traszki chińskiej. Niemniej bardzo trafnie ją określająca, dzięki czemu poleciłbym ją na początek przygody z płazami.

Charakterystyka

Traszka ta razem z ogonem dorasta do 9-11 cm. Ma krępą i masywną budowę ciała, a ogon w odróżnieniu do innych traszek z rodzaju Cynopus jest zaokrąglony na końcu. Jej grzbiet, głowa i ogon są ubarwione na czarno lub ciemno szaro. Po bokach u niektórych osobników da się zauważyć małe białe kropki biegnące wzdłuż ciała, natomiast strona brzuszna jest jaskrawo pomarańczowa z czarnymi plamami.

Jej naturalnym środowiskiem są wszelkiego rodzaju zbiorniki wodne o niskiej temperaturze i wolnym przepływie, takie jak małe stawy górskie, wolno płynące strumienie czy okresowo zalewane pola i rowy. Traszka ta prowadzi wodno-lądowy tryb życia. Jak wszystkie płazy rozmnaża się w wodzie. Młode traszki wychodzą na ląd i mogą przez parę pierwszych lat (zanim nie osiągną dojrzałości płciowej) przebywać na wilgotnym lądzie. Dojrzałe osobniki rzadko opuszczają środowisko wodne.

Terrarium i warunki utrzymania


Młode traszki chińskie możemy trzymać w terrarium z małym zbiornikiem wodnym. Do wychowu młodych (3-5 osobników) wystarczy zbiornik 30x30x20 cm (długość x szerokość x wysokość). Za podłoże może posłużyć wilgotny torf kokosowy lub drobny żwirek. Jako wystrój nadaje się mech (będzie dodatkowo utrzymywał wilgotność) oraz konary. Basen z wodą może zajmować 30% powierzchni dna. Ważne jest by terrarium było szczelne, gdyż traszki potrafią się wspinać po szybach i wyjść ze zbiornika. Gdy młode traszki zaczną więcej czasu spędzać w wodzie niż na lądzie terrarium zmieniamy na akwaterrarium.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu