Płazy

13.04.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Płazy


Podłoże i wystrój

Terrarium powinno posiadać drenaż, aby zapobiec psuciu się wody na dnie zbiornika. Jeśli nie posiada drenażu, na dno zbiornika wklejamy sylikonem kawałek wężyka akwarystycznego, tak by jego jeden koniec spoczywał na dnie, a drugi wychodził koło drzwiczek. Umożliwi on odciąganie strzykawką nadmiaru wody z dna zbiornika. Na samo dno zbiornika wysypujemy żwirek akwarystyczny lub keramzyt. Warstwa ta zapewni swobodny spływ wody do drenażu lub wężyka. Na tak przygotowany podkład kładziemy drobną siatkę, a na nią warstwę ziemi, która będzie stanowić podłoże dla roślin. Na warstwie ziemi umieszczamy torf kokosowy i mech. Zamiast mchu możemy także użyć wyparzonych suchych liści dębu (zawierają garbniki, które działają bakteriobójczo oraz zmiękczają wodę). Tak przygotowane podłoże stanowi optymalne rozwiązanie, gdyż jest przepuszczalne dla wody (nadmiar zostaje odprowadzony), trzyma wilgoć (warstwa ziemi i torfu kokosowego), stanowi podłoże dla roślin, oraz jest przepuszczalne dla powietrza (w takim podłożu nie rozwijają się bakterie beztlenowe i nie zachodzą procesy gnilne).

Za wystrój mogą służyć konary akwarystyczne (ale wypreparowane tak by nie pleśniały z powodu wilgoci), łupiny kokosa (które będą służyć żabom za kryjówki oraz miejsca do składania skrzeku) oraz rośliny. Najodpowiedniejsze do terrarium z drzewołazami są: bromelie, tilancje, vallisnerie, paprocie, bluszcze oraz storczyki. Możemy użyć także roślin akwariowych, które czasem dobrze się czują poza wodą, ale w wysokiej wilgotności np.: mech jawajski czy anubiasy. Ważne żeby nie wkładać świeżo zakupionych roślin od razu do terrarium, gdyż mogą zawierać nawozy toksyczne dla płazów. Takie kwiatki należy poddać kwarantannie i przez przynajmniej miesiąc obficie podlewać.

Aby podnieść wilgotność terrarium możemy zamontować kaskadę wodną lub zamgławiacz. Pamiętajmy jednak, że urządzenia te potrzebują stałej kontroli i częstego czyszczenia, a nasza ciągła ingerencja może stresować żaby.

Oświetlenie i ogrzewanie

Drzewołazy to zwierzęta dzienne, które przejawiają aktywność nawet 14 godzin na dobę. I z racji tego, że w terrarium umieścimy żywe rośliny, musimy zapewnić im oświetlenie. Nie może być to żarówka, gdyż podnosi nadmiernie temperaturę, a płazy te wymagają stałej i niewysokiej temperatury (22-26oC z małym spadkiem w nocy). Najbardziej odpowiednie w tym przypadku będą niewielkiej mocy świetlówki lub żarówki energooszczędne. Umieszczone w terrarium muszą być w taki sposób, aby żabka nie miała możliwości wejść na nią i się poparzyć lub zasuszyć. Jeżeli nie mamy możliwości umieszczenia oświetlenia w środku, możemy zainstalować je poza terrarium.

Jeżeli tak zainstalowane oświetlenie nie wystarcza do ogrzania, możemy spróbować dodatkowo ogrzać je kablem grzewczym małej mocy (15-25W), umieszczonym pod terrarium. I tak jak w przypadku wilgotności, przed wpuszczeniem żab należy przez kilka dni kontrolować temperaturę w terrarium.

Urządzanie terrarium może przynieść wiele zabawy, estetyczne i obsadzone wieloma roślinami terrarium może stanowić element dekoracyjny w naszym domu, a gdy dodatkowo pojawią się w nim barwne drzewołazy, będzie niewątpliwe cieszyło nasze oczy, oraz wzbudzało zazdrość wśród gości.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.7 (3 głosów)

Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu