Płazy

13.04.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Płazy

Żaby z rodziny Dendrobatidae, zwane drzewołazami, to grupa bardzo pięknie ubarwionych płazów o małych rozmiarach. Dzięki dziennemu trybowi życia połączonemu z efektywnym ubarwieniem żaby te mogą być niezwykłym klejnotem w naszej domowej hodowli. Jednak są to niezwykle wymagające płazy i jednym z najważniejszych czynników gwarantujących sukces w ich hodowli jest dobrze urządzone i skonstruowane terrarium.

Wielkość terrarium

W hodowli tych żabek sprawdzają się jedynie terraria szklane, najlepiej horyzontalne (dłuższe niż wyższe), z drzwiczkami przesuwanymi typu witryna. Wymiary terrarium będą uzależnione od ilości żab, oraz gatunku drzewołazów, który chcemy trzymać. I tak, średniej wielkości gatunki (D. auratus, D. trunktatus, D. leukomeles czy P. vittatus) możemy trzymać parami w terrarium 30 x 30 x 30 cm (długość x szerokość x wysokość). Większą ich ilość (np. 5 -6 osobników) możemy umieścić w zbiorniku o wymiarach 60 x 40 x 40 cm. Gatunki miniaturowe (R. amazonicus) możemy trzymać grupami po 5 osobników w terrarium 40 x 30 x 30 cm, natomiast gatunki takie jak D. t. azureus czy D. tinctorius musimy umieścić w większych zbiornikach z racji ich wielkości. Terrarium dla dużych gatunków powinno mieć przynajmniej 40 x 40 x 30 cm dla pary drzewołazów.

Wentylacja

Z racji tego, że drzewołazy żyją w wilgotnych lasach deszczowych dorzecza Amazonki, musimy urządzić im zbiornik tropikalny, w którym wilgotność będzie się utrzymywała na poziomie nawet 80–100%. Do tego celu trzeba odpowiednio spreparować wentylację tak, aby jej nadmiar nie prowadził do nadmiernej utraty wody ze zbiornika.

Jeżeli terrarium posiada wentylację górną, oraz z przodu lub z boku terrarium, należy zakryć górną wentylację niemal całkowicie, tak, aby została bardzo mała szczelina, która zapewni przepływ powietrza. Jeśli natomiast terrarium posiada tylko wentylację górną, należy ją przykryć co najmniej do połowy. Wentylację boczną należy tak zakryć, aby w terrarium pozostał mały ruch powietrza, ponieważ zaduch i brak ruchu powietrza w bardzo wilgotnych warunkach prowadzi do rozwoju grzybów i szybszego namnażania się bakterii.

Przed wpuszczeniem żab warto umieścić w terrarium wilgotnościomierz i obserwować wahania wilgotności. Jeśli wilgotność spada za bardzo, należy bardziej przysłonić wentylację, a jeśli nie waha się w ogóle, należy ją nieco odsłonić.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.7 (3 głosów)

Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu