Płazy

28.09.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Płazy


Problemy z linieniem

Najczęstszą przyczyną jest zbyt mała wilgotność zbiornika lub choroba skóry. Wylinka płazów jest bardzo delikatna i często sam proces linienia jest niezauważalny. Lecz może być tak, że stary naskórek zalega na pewnych partiach ciała płaza, który nie może się go pozbyć. Należy wtedy zwiększyć wilgotność w terrarium lub robić choremu zwierzakowi kąpiele w wodzie o temperaturze pokojowej i czystymi rękami postarać się delikatnie ściągnąć zalegający naskórek.

Krzywica

Spowodowana jest niedoborem wapnia w kośćcu płaza. Niedobór ten bierze się z kolei z braku witaminy D3. Witamina D3 jest syntetyzowana w skórze płaza. Probiotyki potrzebne do syntezy tej witaminy powinny być dostarczane razem z pokarmem. Do syntezy potrzebne są także promienie UVB (pasmo światła, które np. opala ludzką skórę).

Brak probiotyków i zbyt mała dostępność światła może powodować krzywice. Najczęściej narażone są na nią osobniki podczas wzrostu. Objawy krzywicy są bardzo specyficzne. Kończyny są nienaturalnie wygięte, a żuchwa miękka, opadająca w dół.

Aby zapobiec krzywicy, należy dodawać do pokarmu preparaty mineralno-wapniowe przynajmniej raz w tygodniu, a jeśli dla hodowanego gatunku zaleca się zastosowanie świetlówek UVB o długości fali 2.0, należy je bezwzględnie stosować.

Jeśli natomiast dojdzie już do krzywicy, należy udać się do lekarza weterynarii.


//1 1 2 3
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu