Płazy

28.09.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Płazy


Pasożyty wewnętrzne

Jest ich bardzo wiele, zwykle są to nicienie lub pierwotniaki. Często występują u płazów z odłowu lub u zwierząt pochodzących z dużych hodowli. Niemniej zarażenie może nastąpić również przez przyjęcie zakażonego pokarmu lub przez brudną ściółkę.

Jedynym sposobem wykrycia pasożyta wewnętrznego jest kontrola kału płaza. Pierwszą kontrolę należy zrobić zaraz po zakupie zwierzęcia, następną po około miesiącu (zwykle tyle czasu potrzeba pasożytom na wyinkubowanie z form przetrwalnikowych czy jaj), a gdy pasożyty nie zostaną wykryte, badania profilaktyczne należy przeprowadzać mniej więcej co pół roku. Kontrole takie przeprowadza się u lekarza weterynarii.

Leczenie pasożytów w przypadku płazów nie jest proste. Gdy choroba pasożytnicza zostanie stwierdzona u jednego osobnika, należy poddać kontroli także resztę zwierząt, oraz wyczyścić i zdezynfekować zbiornik. Chore osobniki należy umieścić w zbiornikach kwarantannowych (w przypadku płazów naziemnych na wilgotnych ręcznikach papierowych).

Od rodzaju pasożyta uzależniony jest sposób i rodzaj podawanego leku. W tym przypadku należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń weterynarza.

Uszkodzenia skóry

Powstają często na skutek otarć o elementy wystroju lub przez wybór nieodpowiedniego podłoża. Rany przy wysokiej wilgotności często źle się goją i istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji bakteryjnej.

Zranionego płaza należy przenieść do pojemnika ze sterylnym podłożem (wilgotne ręczniki papierowe lub gaza), oraz przeprowadzać raz dziennie kąpiele w słabym roztworze rivanolu. Czasem wystarczy spryskiwać pojemnik takim roztworem lub nanieść roztwór na rankę (gdy jest mała) bagietką.

Podobną metodę stosujemy przy pogryzieniach np. przez świerszcze czy osobniki tego samego gatunku.

Wypadanie kloaki

Jest to schorzenie spowodowane niemożnością wydalenia przez płaza kału. Zwykle przyczyną jest zbyt twardy pokarm, który nie został do końca strawiony, a dodatkowo często również stres czy za niska temperatura w terrarium.

Gdy płaz jest duży, możemy spróbować wsunąć kloakę z powrotem przez delikatne masowanie okolicy odbytu wilgotna ręką. Czasem wystarczy przestawić płaza do pojemnika i obniżyć temperaturę o 5oC. W chłodniejszych warunkach kloaka powinna się obkurczyć i samoistnie wsunąć z powrotem. Jeśli zabiegi te nie przynoszą skutku, należy udać się do weterynarza. Możliwe, że wystąpi konieczność zabiegu operacyjnego.

Wypadanie kloaki jest często schorzeniem wtórnym, wynikającym z innych przyczyn. Jeśli zidentyfikujemy i usuniemy przyczynę, istnieje duża możliwość, że to schorzenie już się nie powtórzy.


//1 1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu