Płazy

28.09.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Płazy

Płazy to bardzo mało odporne na błędy hodowców zwierzęta. Aby utrzymać je przy zdrowiu należy ściśle trzymać się zaleceń hodowlanych, oraz utrzymywać w terrarium higienę. Gdy jednak nasz pupil zachoruje, weterynarze w naszym kraju często rozkładają ręce widząc pięciocentymetrowe zwierzątko. Co zrobić w takim przypadku?

Pleśniawki i grzybice

Wywołują je pasożytnicze grzyby. Na te choroby narażone są głównie płazy spędzające większość życia w wodzie (np.: aksolotl, żaba szponiasta, kumak dalekowschodni, traszka japońska oraz kijanki i larwy) lub u płazów, które żyją w dużej wilgotności. Główną przyczyną zachorowań na pleśniawkę i inne grzybice jest brak higieny i zbyt niska temperatura utrzymania. Grzyby rozwijają się z zanieczyszczonej wodzie lub w części lądowej terrarium i atakują zazwyczaj skórę płazów.

Najczęściej objawiają się jako zaróżowione lub białe naloty na skórze, niekiedy pokryte jakby meszkiem (grzybnia). Niektóre grzybice nie są zauważalne, gdyż atakują układ oddechowy lub nerwowy płaza.

Profilaktyką jest w tym przypadku utrzymanie bezwzględniej czystości części wodnej, oraz niedopuszczenie do pleśnienia żadnych elementów wystroju. Można też raz na miesiąc dezynfekować terrarium odkurzaczami akwarystycznymi.

Gdy zauważymy objawy grzybicy, należy odizolować chorego płaza i podnieść temperaturę wody o 2-4oC. Do wody należy wlać środek akwarystyczny zawierający akryflawinę lub błękit metylowy, w proporcjach zalecanych przez producenta.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu