Płazy

31.05.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Płazy


Choć, jak już wspominałem, żaby te potrafią wspinać się po gładkich szybach, należy ściany zabudować, aby zwierzęta czuły się bardziej komfortowo. Jednym z ważniejszych elementów wystroju są rośliny, najlepiej żywe (pomagają zachować wilgotność w terrarium). Do terrarium z rzekotkami nadają się np. fikusy, bromelie czy epiprenum. Niektóre gatunki żab, tak jak np. chwytnica kolorowa (Agalychnis callidryas), przykleja skrzek tylko na liściach roślin znajdujących się nad zbiornikiem wodnym.

Za podłoże w terrarium może posłużyć mieszanka torfu kokosowego i ziemi ogrodniczej. Pamiętajmy jednak, że wilgotna ściółka może ulegać szybkiemu zużyciu, dlatego proponowałbym pod nią, na dno terrarium, nasypać chociaż cienką warstwę keramzytu lub grubego żwirku akwarystycznego i do tej warstwy wprowadzić wężyk akwarystyczny, a w razie zalegania nadmiaru wody odciągać ją strzykawką. Na tak przygotowaną ściółkę można ułożyć mech lub wysypać ściółkę z tartej kory dębu korkowego.

Temperatura utrzymania rzekotek jest uzależniona od gatunku, ale można przyjąć, że optymalna temperatura dla najbardziej popularnych gatunków to 25-28oC. Oczywiście, z racji tego, że rodzina ta zamieszkuje różne strefy klimatyczne, niektóre z gatunków wymagają zmian sezonowych temperatur w terrarium. Wspominana wyżej chwytnica kolorowa w ciągu pory suchej wymaga temperatury nawet 32oC, natomiast podczas pory deszczowej powinna spaść do około 21oC.

Dla gatunków nocnych oświetlenie nie jest wymagane. Jeśli jednak posiadamy w terrarium żywe rośliny, żarówka czy świetlówka (odpowiednia dla roślin będzie świetlówka lub żarówka kompaktowa) powinna się palić około 12 godzin. Jako ogrzewanie może nam posłużyć żarówka grzewcza (koloru czerwonego), ale zamieszczona poza terrarium, aby żaby nie mogły na nią wchodzić. Można także użyć maty lub kabla grzewczego, który umieszczamy pod terrarium lub za jego tylną ścianką.


//1 1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu