Płazy

31.05.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Płazy

Rzekotki (Hylidae) to liczna grupa żab, z których wiele łatwo rozmnaża się w niewoli i nie sprawia dużych problemów hodowlanych.

Rzekotki to ponad 400 gatunków, głównie nadrzewnych, żab. Ich cechą charakterystyczną są silnie rozwinięte przylgi na wszystkich palcach, dzięki czemu mogą swobodnie poruszać się po śliskich powierzchniach (w terrarium potrafią wspinać się bez problemu po szybach). Większość gatunków to żaby średniej wielkości, mierzące od 3 do 13 cm długości. Aktywność wielu gatunków przypada na porę zmierzchową lub noc, tak, że w dzień możemy zobaczyć jedynie płaza śpiącego w charakterystycznej pozie ze schowanymi pod siebie nogami. Rzekotki występują na całym świecie, w Polsce występuje rzekotka drzewna (Hyla arborea) i tak jak wszystkie gady i płazy polskie, jest pod ścisłą ochroną gatunkową.

Terrarium dla większości egzotycznych gatunków rzekotek powinno być typu wertykalnego i w zależności od wielkości gatunku i ilości osobników powinien mieć wymiary minimalne 40x40x50 cm (długość x szerokość x wysokość) dla jednego osobnika średniej wielkości. Takie terrarium wydaje się być odpowiednie dla np. rzekotki zielonej (Hyla cinerea), niewielkiego gatunku z Ameryki Północnej. Natomiast dla większych przedstawicieli tej rodziny np. rzekotki nowogwinejskiej (Litoria infrafrenata), która dorasta do 10 cm długości terrarium powinno mieć minimum dla pary 60x40x100 cm. Terrarium nie powinno mieć zbyt dużej wentylacji (wentylacja boczna w zupełności wystarczy). Oczywiście, gdy elementy wystroju zaczynają pleśnieć, należy je wyciągnąć i wygotować, wentylację natomiast trzeba w tym przypadku powiększyć. Utrzymanie dużej wilgotności w terrarium może okazać się pomocne przy próbie rozmnażania rzekotek, gdyż wiele z nich rozpoczyna gody tuż po lub trakcie intensywnych opadów deszczu. Dlatego gdy myślimy o rozmnażaniu naszych żab, musimy zaopatrzyć terrarium w duży zbiornik z wodą, a także utrzymywać dużą wilgotność, na poziomie 90% nawet w ciągu dnia.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu