Płazy

28.10.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Płazy


Pokarm

Agi nie są wybredne. W naturalnym środowisku jedzą niemal wszystkie zwierzęta, które są w stanie zmieścić w otworze gębowym). W niewoli młode żywimy świerszczami, szarańczą, larwami mącznika młynarka i drewnojadów. Możemy także podawać paski krojonego mięsa wołowego, dżdżownice oraz nagie ślimaki. Dorosłym agom urozmaicamy dietę noworodkami gryzoni, oraz młodymi myszami. Pamiętajmy jednak, żeby ich nie przekarmiać i jak najbardziej urozmaicać dietę. Pokarm raz w tygodniu wzbogacamy preparatem witaminowo-wapiennym.

Rozmnażanie

Ropuchy te rzadko rozmnażają się w niewoli, gdyż potrzebują do tego dużych zbiorników. Po okresie spoczynku (w przypadku terrarium oznacza zmniejszenie wilgotności i utrzymanie stałej obniżonej temperatury) zbierają się w pobliżu zbiornika wodnego i rozpoczynają gody. W okresie tym samce posiadają modzele godowe (zgrubienie placów) i w nocy wydają pohukujące dźwięki. Samica potrafi złożyć nawet do 35000 jaj w postaci długich sznurów. W przypadku tych ropuch już skrzek wydziela toksyny i należy postępować z nim ostrożnie.

Kijanki wykluwają się po 2-5 dniach. Są roślinożerne, ale mogą wzbogacać swoją dietę o pokarm zwierzęcy (np.: padlina). Optymalna temperatura do rozwoju kijanek to około 25-30oC. W takiej temperaturze kijanki rozwijają się szybko i już nawet po 1-2 miesiącach może nastąpić przeobrażenie. Młode ropuszki opuszczając zbiornik mają zaledwie1-1,5 cm długości. Szybko rosną i już po 2-3 latach osiągają dojrzałość płciową. Żaby te dożywają w niewoli nawet 35 lat.

Jad

Ropucha ta posiada silnie trujący jad. Trujący jest zarówno skrzek, kijanki jak i osobniki dorosłe. Jad wywołuje podrażnienia skóry, zapalenie spojówek, drgawki i zawroty głowy, również u psów i kotów! Na szczęście płazy te oswajają się bardzo szybko i rzadko korzystają z tego rodzaju obrony.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu