Płazy

28.10.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Płazy

Ropucha aga (Bufo marinus) to największa ropucha na świecie. Jej wielkość (może ważyć nawet 1 kg), długowieczność oraz to, że jest bardzo ciekawskim zwierzęciem sprawi, że bardzo szybko stanie się naszym ulubieńcem.

Występowanie

Płaz ten pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, ale zadomowił się także w innych regionach świata. Został wprowadzony do Australii jako tępiciel gryzoni i owadów. Niestety szybko zaczął się tam rozprzestrzeniać i obecnie stanowi poważne zagrożenie dla rodzimej fauny. Notowany był także w Afryce, na Tajwanie czy Karaibach. Aga potrafi przystosować się do różnych typów środowisk. Pierwotnie zamieszkiwała lasy tropikalne, obecnie jednak zamienia to środowisko na miejsca bliżej ludzi: parki, uprawy rolne czy przydomowe ogrody.

Wygląd

Najwięksi przedstawiciele tego gatunku osiągają nawet 25 cm długości. Zwykle jednak dorasta do 15-20 cm, przy czym samice są większe od samców. Jej ciało jest krępe i masywne. Nogi wydają się nieproporcjonalnie małe i są silnie umięśnione. Skóra pokryta licznymi brodawkami jest sucha. Aga ma silnie rozwinięte gruczoły jadowe umieszczone za błoną bębenkową. Kolor jest zmienny, ale zwykle dominuje u niej ubarwienie brązowe lub szare, czasem zielonkawe lub oliwkowe. Natomiast pory na skórze mogą być koloru czerwonego albo żółtego. Brzuch u niektórych osobników może być ubarwiony odmiennie od reszty ciała, dodatkowo z czerwonymi cętkami.

Warunki utrzymania


Dzięki dużym zdolnościom przystosowawczym tych płazów, nie stanowią problemów hodowlanych. Terrarium dla jednej agi powinno mieć co najmniej 80x50x50 cm (długość x szerokość x wysokość), natomiast dla pary lub samca i dwóch samic terrarium powinno mieć wymiary 90x60x50 cm.

Podłoże nie powinno mieć zwartej struktury, aby aga mogła się w nim zagrzebywać. Dobrym rozwiązaniem jest wymieszanie torfu kokosowego z piaskiem w stosunku 1:1 lub użycie brykietu kokosowego. Niestety ropuchy dość szybko zanieczyszczają ściółkę i należy ja wymienić przynajmniej raz w miesiącu (chyba, że posiadamy terrarium przelewowe). Za wystrój mogą posłużyć nam kamienie i łupki oraz konary. Ponieważ agi przekopują ściółkę, elementy wystroju muszą być poumieszczane w taki sposób, aby nie przygniotły kopiącej ropuchy. Rośliny są raczej zbyteczne, gdyż ropuchy mogą je łatwo zniszczyć i z łatwością wykopać.

Jest to gatunek znoszący bardzo duży zakres temperatur (10-40oC). Nie należy jednak narażać tych zwierząt na zbyt długie działanie niekorzystnych temperatur. Optymalna temperatura to 25oC w ciągu dnia, z pięciostopniowym spadkiem w ciągu nocy. Natomiast w okresie od czerwca do października należy utrzymywać stała temperaturę około 23oC i okresowo zwiększyć ją do nawet 30oC. Warto zróżnicować nieco temperaturę w terrarium tak, aby ropucha mogła wybierać sobie cieplejsze lub zimniejsze miejsca. Za ogrzewanie może posłużyć matowa żarówka lub świetlówka. Nie należy stosować mat czy kabli grzewczych gdyż płaz ten, gdy jest mu za ciepło odruchowo zagrzebuje się w ściółce, co może w przypadku ogrzewania „podłogowego” być dla niego niebezpieczne.

Aby utrzymać odpowiednią wilgotność w terrarium należy umieścić niewielki zbiornik z wodą. Ropuchy nie są dobrymi pływakami, dlatego nie może być on za głęboki, a jego brzegi powinny być wyprofilowane w taki sposób, aby ropuchy mogły bez problemów z niego wychodzić. Terrarium należy spryskiwać raz dziennie, tak, aby ściółka była stale lekko wilgotna, a wilgotność utrzymywała się na poziomie 50-60%. W okresie rozrodczym należy zwiększyć wilgotność do 70-80%. Płazy te powinny mieć także jedno stale suche miejsce w terrarium.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu