Płazy

13.04.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Płazy


Traszka Waltla (Pleurodeles waltl): Ta największa europejska traszka może osiągać nawet 25 cm długości, a w naturalnym środowisku obserwowano osobniki mierzące aż 30 cm. Ponieważ zamieszkuje spokojne wody Hiszpanii, Portugalii i Maroka nazwano ją traszką pirenejską. Inną nazwą, z jaką możemy się spotkać jest żebrowiec. Nazwa ta wzięła się stąd, że żebra traszki w momencie zagrożenia mogą przebić jej skórę i ranić w ten sposób napastnika.

Ogon tych płazów jest długości reszty ciała i zaopatrzony jest w płetwę ogonową, umożliwiającą mu sprawne pływanie. Masywna i płaska głowa pozwala penetrować różne szczeliny w poszukiwaniu pokarmu. Ciało jest beczułkowate, a nogi, tak jak u innych traszek, krótkie. Jest koloru oliwkowego lub szarego, z licznymi, ciemnymi plamami na całym ciele. Spód ciała jest jasny, a po bokach dają się zauważyć pomarańczowo – żółte plamy.

Zamieszkuje głównie zbiorniki wodne i bardzo rzadko wychodzi na ląd. Preferuje wody stojące lub wolno płynące, a nawet rowy melioracyjne. Niektóre osobniki potrafią rozmnażać się neogenicznie, szczególnie te żyjące w bardzo głębokich zbiornikach. Traszka Waltla jest zwierzęciem nocnym i skrytym, a także terytorialnym.

Akwarium dla pary traszek powinno mieć co najmniej 60 l, a wysokość wody powinna mieć 40 cm. Akwarium warto przykryć od góry, bo mimo, że traszki rzadko wychodzą na ląd, mogą się wspinać po wilgotnej szybie i wydostać poza akwarium. Dno zbiornika wysypujemy średniej wielkości żwirkiem akwarystycznym. Sadzimy także rośliny wodne, do których traszki będą mogły przyklejać jaja. Nie możemy zapomnieć o licznych kryjówkach z kamieni i korzeni, dobrze jest ułożyć je tak, żeby część z nich wystawała nad wodę, co umożliwi mu wychodzenie na ląd. Ważna jest również czystość wody, dlatego zawsze stosujemy filtr akwarystyczny i przynajmniej raz w tygodniu podmieniamy część wody (woda odstana lub z uzdatniaczem akwarystycznym). Dodatkowe dogrzewanie zbiornika jest zbędne, gdyż optimum temperatury wody wynosi dla nich od 15 do 20oC. Nie można dopuścić do tego by temperatura wzrastała powyżej 26oC, bo może to spowodować śmierć zwierzęcia. Akwarium może być doświetlane świetlówką akwarystyczną o małej mocy.

Traszki Waltla nie są wybredne pod względem podawanego pokarmu, żywią się małymi rybkami, tartym mięsem wołowym, ochotką, dżdżownicami, skorupiakami czy wodzieniem. Larwy pobierają plankton wodny, a następnie rurecznik czy wazonkowca.

Samce są szczuplejsze i posiadają dłuższe ogony, oraz szerzej rozstawione przednie kończyny. Para przystępuje do godów po zimowaniu (w akwarium wystarczy obniżyć temperaturę o 5oC w okresie grudzień-marzec). Samica składa jaja w małych pakietach, przyklejając je do roślin lub kamieni i może złożyć nawet do 200 jaj. Larwy wykluwają się po 10 dniach i należy je oddzielić od rodziców. Trzymamy je w silnie napowietrzonym zbiorniku i często wymieniamy wodę. Przeobrażenie następuje po 3 miesiącach.

Płazy takie jak aksolotl czy żebrowiec to zwierzęta o niezwykłych przystosowaniach do środowiska życia. Są niekłopotliwe w hodowli, zatem niemal idealne na początek zabawy z terrarystyką, choć doświadczony hodowca płazów również będzie miał z tych zwierząt wiele radości.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.0 (1 głosów)

Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu