Płazy

13.04.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Płazy

Płazy to zwierzęta żyjące na pograniczu dwóch żywiołów, wody i ziemi. Część z nich jednak porzuciła ląd i na zawsze związała się z wodą. Niektóre z tych płazów są zwierzętami od lat trzymanymi w domowych akwariach.

Aksolotl meksykański (Amblystona mexicanum): to jeden z niewielu płazów ogoniastych, który potrafi rozmnażać się w formie młodocianej (neotenia). Płaz ten osiąga do 30 cm długości (średni 20-25 cm). Ogon jest krótszy od ciała, spłaszczony bocznie i połączony z grzebieniem, który biegnie aż do karku. Jego głowa jest spłaszczona grzbieto-brzusznie, a po jej bokach widać po 3 pary pierzastych skrzeli. Oczy nie posiadają powiek. Kończyny są krótkie i służą raczej do przesuwania ciała po dnie zbiornika niż do pływania. Jego kończyny oraz skrzela posiadają bardzo dużą zdolność regeneracji. W handlu najbardziej popularne są dwie odmiany barwne, forma marmurkowa (naturalnie występująca w środowisku), oraz forma albinotyczna – hodowlana.

Aksolotl jest płazem silnie zagrożonym wyginięciem z powodu degradacji środowiska i połowów do celów konsumpcyjnych. Występuje jedynie w okolicach dwóch jezior w Meksyku, na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Preferuje wodę stojącą lub o słabym nurcie, z bujną roślinnością. Jest aktywny głównie nocą.

Do hodowli potrzebne jest akwarium, o wymiarach minimalnych dla pary około 50 x 50 x 50 cm (długość x szerokość x wysokość). Oczywiście większy zbiornik byłby mile widziany. Na dno wysypujemy żwirek akwarystyczny lub piasek i sadzimy rośliny wodne, lubiące niską temperaturę wody. Jako elementy wystroju nadadzą się łupki, kamienie i korzenie. Aksolotle chętnie będą korzystać z kryjówek, w których czyhać będą na swoje ofiary.

Wymagają lekko zasadowej wody o niskiej temperaturze. Optymalna temperatura w ciągu lata to 17-22oC. Podczas spoczynku można schłodzić wodę do 10, a nawet 5oC, ale obniżenie temperatury do tak niskiego poziomu nie powinno trwać dłużej niż kilka dni, by nie zaszkodziło to zdrowiu aksolotla. Dlatego najlepiej podczas zimowania utrzymywać stałą temperaturę około 10-12oC, a wzrost temperatury do około 20oC powinien być wystarczającym bodźcem do rozpoczęcia godów. Wzrost temperatury powyżej 25oC może przyczynić się do śmierci zwierzęcia.

Jako że płazy te nie wymagają wysokich temperatur, dogrzewanie zbiornika jest zbędne. Można jedynie zastosować świetlówki akwarystyczne w celu stymulacji roślin do wzrostu. Przy większych zbiornikach dobrze jest również zastosować filtr akwarystyczny, co znacznie zmniejszy częstość podmian wody w akwarium.

Można je karmić dżdżownicami, tartym mięsem wołowym i ochotką. Młode pobierają plankton wodny, wazonkowce czy rurecznik. Przy trzymaniu większej ilości, szczególnie młodych, aksolotli należy karmić je obficie, gdyż często dochodzi do odgryzania kończyn i skrzeli.

Samice składają jaja przyczepiając je do roślin. Jedna samica w ciągu roku produkuje nawet do 500 jaj. Larwy klują się dopiero po 3 tygodniach i od razu można je oddzielić, zapobiegając możliwości pożarcia przez dorosłe osobniki. Dorosłość płciową osiągają po 2 latach, a żyją nawet do 30 lat.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.0 (1 głosów)

Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu