Płazy

01.09.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Płazy


Jako karma świetnie sprawdza się dobrej jakości płatkowany pokarm dla ryb. Kijanki należy karmić codziennie w niewielkich ilościach rozdrabniając płatki pokarmu na drobny pyłek. Wodę należy wymieniać średnio, co 2-3 dni. W miarę jak kijanki rosną możemy rozdzielić je do kilku pojemników.

Około 6-7 tygodnia kijanki zaczynają się już przeobrażać, wówczas konieczne jest utworzenie części lądowej. Najlepiej jest, więc zadbać o to w momencie, kiedy kijanki mają już tylne nóżki gdyż młode żabki bardzo łatwo się topią, W tym celu można włożyć do pojemnika kilka kamieni, tak by nieco wystawały z wody – młode żabki z łatwością na nie wejdą. Po kilku dniach kijanki utracą ogon i wówczas możemy przenieść je do nowego lokum. Najlepszym będzie odpowiedniej wielkości, dobrze zamykane pudełko, wyłożone ligniną, która musi być stale wilgotna. Możemy też wstawić małą, płytką miseczkę z wodą. Młode kumaki karmimy, co dwa dni wylęgiem świerszcza, ochotką, rureczniekiem lub wodzieniem, a do każdego karmienia dodajemy witaminy.

Kumak dalekowschodni to jak na płaza gatunek dobrze widoczny w terrarium, dający się trzymać w dość dużych grupach, o ciekawej biologii i zachowaniu. W razie niebezpieczeństwa kumak przewraca się na grzbiet i ukazuje swój kontrastowo ubarwiony brzuch, co ma na celu odstraszanie przeciwnika. Jest to tzw. refleks kumaka i możemy go zaobserwować również u naszych krajowych kumaków. Tak kontrastowe ubarwienie zwykle świadczy o toksyczności, jednak wydzielina produkowana przez gruczoły kumaków jest niegroźna dla człowieka Mimo wszystko u osób uczulonych może powodować reakcje alergiczne należy, więc po każdym kontakcie z tymi płazami myć ręce.


//1 1 2 3 4
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu