Płazy

01.09.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Płazy

Kumak dalekowschodni (ombina orientalis) to z pozoru jedynie mała żabka (jego wielkość dochodzi do 6 cm), w rzeczywistości jest to gatunek wręcz idealny dla początkującego hodowcy. Jego głównymi atutami są: powszechność w handlu, łatwość w prowadzeniu i dobra widoczność w terrarium. Kumaki łatwo rozmnożyć a co więcej potrafi dożyć nawet 25 lat. Stąd też jego hodowla może nam przynieść wiele satysfakcji.

Występowanie

Kumak dalekowschodni należy do rodziny ropuszkowatych (Discoglossidae) tak jak nasz krajowy Kumak górski (B. variegata) i Kumak nizinny (B. bombina). Występuje na terenie Chin i Korei gdzie zamieszkuje wszelkiego rodzaju zbiorniki wodne. Od niewielkich oczek wodnych a nawet kałuż, po stawy, jeziora czy też płytkie rzeki o kamienistym dnie. Jest to płaz o aktywności głównie dziennej, lubi przebywać w wodzie, ale nie gardzi nagrzanymi kamieniami obok zbiornika.

Terrarium

Kumaki to zwierzęta, które bez problemu można trzymać grupowo. Dla grupy 5-8 osobników terrarium o wymiarach 45x45x60 cm, z wydzieloną częścią wodną i lądową w stosunku 1/3 do 2/3, będzie idealnym zbiornikiem.

Jako podłoże możemy zastosować 3-5 cm warstwę torfu ułożoną na 3-4 cm warstwie keramzytu, który doskonale trzyma wilgoć. Zamiast torfu możemy również zastosować włókno kokosowe bądź tartą korę dębu korkowego, a w kilku miejscach ułożyć mech. Całość obsadzamy roślinami, a w celu zwiększenia przestrzeni życiowej można umieścić niewielki konar i dołożyć kilka średniej wielkość kamieni.

Część wodna nie może być zbyt głęboka (5-6 cm) gdyż konieczne jest zapewnienie kumakom wyjście na ląd. Dlatego można umieścić przy brzegu parę większych kamieni lub włożyć do wody konar w taki sposób, aby łączył się z lądem. Przy wyborze rośliny wodnej należy kierować się przede wszystkim jej wytrzymałością gdyż ten gatunek większość czasu lubi spędzać w wodzie i zbyt delikatna roślina mogłaby nie przetrwać. Dlatego w przypadku kumaka doskonale sprawdza się mech jawajski.


1 2 3 4 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (4 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu