Płazy

07.08.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Płazy

Średniej wielkości kolorowa żaba prowadząca naziemny tryb życia może być wspaniałą ozdobą w terrarium. Termitówka gdy poznamy ją bliżej, kto wie może także być małym kumkającym przyjacielem?

Kaloula pulchra czyli po polsku Termitówka indyjska żywi się w naturalnym środowisku głównie termitami i stąd właśnie jej krajowa nazwa. Angielskie odpowiedniki to: Asian Painted Frog, Chubby Frog bądź Banded Bull Frog.

Termitówki prowadzą skryty tryb życia a ich aktywność przypada na godziny nocne. Mimo to jednak warto pokusić się o ich hodowlę ze względu na ciekawe zachowanie i biologię tych zwierząt. Są to płazy które łatwo można oswoić, są bardzo ciekawskie i mimo swojego trochę śmiesznego wyglądu całkiem sprytne. Zaniepokojone nadymają się, przez co wydają się dwa razy większe i groźniejsze, potrafią też przy tym głośno syczeć, co skutecznie odstrasza potencjalnego napastnika. Natomiast samce w porze godowej wydają bardzo donośne odgłosy, które to z kolei niektórym na myśl przywodzą ryk wołu...

Występowanie

Termitówka indyjska to średniej wielkości żaba zaliczana do rodziny wąskopyskich. Jej środowiskiem naturalnym są Takie Azjatyckie kraje jak: Borneo, Tajlandia, Chiny i Półwysep Indochiński. Żyją głównie na terenach zalesionych gdzie większość czasu spędzają zagrzebane w wilgotnej ściółce.

Wygląd

Osobniki dorosłe osiągają od 7 do 8 cm (samice mogą być nieznacznie większe niż samce). Ciało jest krępej budowy, jajowate w zarysie. Kończyny mają przystosowane go zagrzebywania się w podłożu – stosunkowo krótkie, dobrze umięśnione, zaś na tylnych łapach znajdują się wyrostki ułatwiające kopanie. Samce możemy odróżnić od samic po tym, że na podgardlu występuje u nich pokaźny worek rezonatorowy.

Warunki utrzymania i terrarium

Terrarium dla termitówek nie musi być wysokie, ważne by dno miało dużą powierzchnię gdyż żabki te prowadzą typowo naziemny tryb życia. Dla grupy 4 żab, wystarczy zbiornik o wymiarach 80x50x50 cm.

Jako podłoże możne zastosować warstwę torfu bądź włókna kokosowego, która powinna być stale wilgotna (nie może być jednak zbyt mokra) oraz bardzo gruba tak, aby Termitówka mogła się w niej zakopać (minimum 8 cm). Jeśli chcemy w naszym terrarium zasadzić rośliny musimy brać pod uwagę, iż będą one systematycznie wykopywane przez termitówki i nawet jeśli umieścimy je w terrarium w doniczkach, termitówki i tak będą do nich wchodziły traktując je jako doskonałe kryjówki. Najlepiej więc w kilku miejscach ułożyć mech i parę konarów. Konieczny jest też basen – niewielki, stosunkowo płytki – 5-6 cm głębokości. Do basenu warto włożyć kilka niewielkich kamieni, pomiędzy którymi żaby chętnie będą przesiadywały.

Wilgotność utrzymujemy na poziomie 65-80%, a temperaturę w zakresie 20- 26oC w ciągu dnia , w nocy dopuszczalny jest kilkustopniowy spadek.

Jako ze jest to płaz nocny nie wymaga on specjalnego oświetlenia. W zupełności wystarczy żarówka grzewcza czy świetlówka. Czas naświetlania to 8, maksymalnie 10 godzin.

Żywienie

Termitówki karmimy 2-3 razy w tygodniu, drobnymi świerszczami, małymi dżdżownicami, niewielkimi karaczanami czy sporadycznie larwami mącznika a raz w miesiącu możemy podać larwy mola woskowego. Do każdego karmienia dodajemy witaminy. Ważne też by nie podawać zbyt dużej „karmówki”, gdyż żaby mogą sobie z nią nie poradzić.

Podczas karmienia możemy zaobserwować dwie taktyki polowań – bierny i aktywny. Płazy te mogą wyczekiwać na ofiarę w ukryciu i gdy ta będzie przechodzić koło jej pyszczka wtedy następuje błyskawiczny atak, ale też potrafią aktywnie polować, szukając swojej ofiary a nawet ją ścigać. Termitówki nie są bojaźliwe i szybko przyzwyczają się do karmienia z pęsety. Są też pazerne i należy uważać by ich nie przekarmić.

Rozmnażanie

W środowisku naturalnym monsuny, które występują na przełomie maja i czerwca, są sygnałem do rozpoczęcia godów. W tym czasie da się słyszeć liczne i bardzo głośne ryki nawołujących samic samców.

W warunkach domowych rozmnożenie K. pulchra nie jest proste aczkolwiek możliwe. W tym celu należy odtworzyć w terrarium warunki pory deszczowej, poprzez przeniesienie żab do zbiornika z większym basenem i częstsze spryskiwanie.

Samica składa bardzo dużą ilość skrzeku od 50 do około 500 szt., z których już następnego dnia wylęgają się ciemnoszare kijanki. Ze względu na tak dużą liczbę kijanek rozdzielamy je do 10 lub więcej osobnych pojemników. Temperatura wody powinna wynosić od 24-26 °C i co dwa dni wymieniamy minimum połowę wody a najlepiej całą (używamy wody odstanej i przegotowanej lub z dodatkiem uzdatniacza akwarystycznego).

Kijanki karmimy codziennie w niewielkich ilościach pokarmem dla rybek akwariowych. Najlepiej podawać dwa rodzaje pokarmu: podstawowy, wieloskładnikowy  pokarm dla ryb i taki z wysoką zawartością glonu Spirulina platensis. Po mniej więcej 2 tygodniach kijanki zaczynają przeobrażać się w młode żabki, które przenosimy do kilku pojemników wyłożonych wilgotną ligniną .

Młode termitówki karmimy, co dwa dni wylęgiem świerszcza, wodzieniem lub ochotką a do każdego karmienia dodajemy witaminy.

K. pulchra to gatunek trudny w hodowli i musimy też brać pod uwagę iż pomimo naszych usilnych starań, opiekowania się kijankami często możliwe jest odchowanie jedynie niewielkiej liczby młodych, ze względu na dużą śmiertelność zarówno wśród kijanek jak i młodych żabek.

Termitówka indyjska to bardzo ciekawy obiekt hodowli, głownie ze względu na swoje zachowanie. Jego jedną wadę mogą stanowić bardzo donośne odgłosy godowe samców, poza tym hodowla termitówek przyniesie nam wiele satysfakcji i radości.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu