Owady, pająki

21.05.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Owady, pająki

Ptaszniki to grupa pająków zasiedlających rozmaite środowiska i mających różne temperamenty. Zanim rozpoczniemy przygodę z tymi ptasznikami zastanówmy się, jaki ma on właściwie być.

Niemal wszystkie ptaszniki zasiedlają tropikalne tereny obu Ameryk, Afryki, Azji i Australii. Bardzo mała ilość gatunków zasiedla bardziej suche tereny (np. Brachypelma smithi – Meksyk) lub tereny górzyste (np. Brachypelma auratum występuje na wysokościach powyżej 1300 m. n.p.m.). Ich głównym środowiskiem jest las tropikalny, gdzie zasiedlają przede wszystkim jego poszycie. Ptaszniki można ogólnie podzielić na trzy grupy, właśnie w zależności od miejsca, które zasiedlają w lesie: pająki nadrzewne, naziemne i podziemne.

Jeśli zdecydujemy się na pająka nadrzewnego musimy wziąć pod uwagę kilka zasadniczych problemów: takie pająki z racji tego, że żyją na korze drzew, na liściach czy gałęziach, gdzie ofiar jest mniej niż w ściółce leśnej, muszą się wykazywać znacznie większym sprytem niż inne ptaszniki. Są bardzo szybkie (oko ludzkie może nie zarejestrować ich przemieszczania się), potrafią wykonywać skoki (zwykle na małe odległości, ale są też takie gatunki np. Avicularia spp., u których zaobserwowano lot szybowy). Ich mioty są mniejsze niż pająków naziemnych, ale nimfy rozwijają się szybciej, dzięki czemu już nawet po sześciu tygodniach z kokonu wychodzą młode pająki. Zdecydowanie pozytywnymi cechami w hodowli ptaszników nadrzewnych jest to, że nie wyczesują włosków z odwłoka, gdy są zagrożone, oraz że niektóre gatunki (z rodzin Avicularia i Poecilotheria) można trzymać grupowo.

Za najbardziej popularne ptaszniki nadrzewne uważa się te z rodzaju Psalmopeus (P. irminia, P. redunkus czy P. cambridge). Są łatwe w hodowli, szybko osiągają dojrzałość płciową i rzadko bywają agresywne. Bardziej wymagające, ale za to znacznie ciekawiej ubarwione są ptaszniki z rodzaju Avicularia (A. avicularia, A. latea, A. geroldi). Ich dużą zaletą jest łagodność. Uznawane natomiast za najbardziej urodziwe Poecilotheria (P. mettalica, P. ornata) to pająki niezwykle szybkie i agresywne, podobnie jak Stromatopelma calcaratum czy Heteroscoda maculata.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 1.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu