Owady, pająki

18.05.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Owady, pająki

Dobrze skonstruowane terrarium z odpowiednim wystrojem to połowa sukcesu w hodowli ptaszników. Druga połowa to wiedza i odrobina szczęścia. Wiedza przyjdzie z czasem, na szczęście nie mamy wpływu, więc zajmijmy się terrarium.

Za terrarium może uchodzić nie tylko szklany pojemnik zakupiony w sklepie czy zamówiony u szklarza, ale również pojemnik plastikowy typu faunobox czy klatka z płyty budowlanej. Najważniejsze jest to by terrarium było dostosowane zarówno do wielkości ptasznika jak i do środowiska, oraz sposobu jego życia.

Pająki zaraz po wyjściu z kokonu można przenieść do tzw. filmówki (pojemnika po kliszy fotograficznej). Robimy w niej kilka małych dziurek, na dno sypiemy warstwę podłoża (zwykle wilgotnego torfu) i już pierwsze terrarium jest urządzone. Tak postępujemy z pająkami podziemnymi i naziemnymi, natomiast pająki nadrzewne lepiej rozwijają się w większych pojemnikach. Dlatego młode takich rodzajów jak Avicularia czy Poecilotheria umieszczamy w plastikowych pojemnikach na mocz (tzw. moczboksach). Po paru linieniach należy przenieść pająka do większego pojemnika. Można się w tym czasie zaopatrzyć już w małe szklane terraria lub faunoboxy. Niestety nie ma uniwersalnego przepisu na skonstruowanie idealnego zbiornika dla ptaszników. Ze względu na środowisko, w jakim żyje ptasznik możemy wydzielić trzy rodzaje terrarium:

Terrarium dla ptasznika podziemnego

Do takich ptaszników należą między innymi: Haplopelma, Hysterocrates, Ornitochilus czy Ceratogyrus. Terrarium dla nich powinno być tak skonstruowane, aby ptaszniki miały dużo ściółki do kopania, a zarazem obsługa takiego terrarium musi być dla nas bezpieczna, gdyż większość gatunków ptaszników podziemnych jest bardzo agresywna.

Najlepiej sprawdzają się terraria, które otwierają się od góry. Dużym ułatwieniem jest także wentylacja umieszczona w górnej części terrarium, gdyż umieszczona nisko często zasypywana jest przez lokatora i nie spełnia swojej funkcji. Wymiary terrarium to 1 do 1,5 do 1,5 jednostek (długość do szerokość do wysokość). Dla przykładu małe terrarium powinno mieć 10x15x15 cm , większe 20x30x30 cm itd. Ważne jest także, aby głębokość torfu stanowiła przynajmniej 30% jego wysokości. W skład wystroju nie mogą wchodzić ciężkie kamienie czy konary, gdyż pająk podkopując się pod nie może zostać przygnieciony. Wystrój w tym przypadku może ograniczyć się do minimum, gdyż i tak prawdopodobnie w bardzo szybkim czasie pająk zakopie się lub wszystko przemebluje. Odradzałbym również żywe rośliny, gdyż zostaną wykopane.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 2.7 (3 głosów)

Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu