Owady, pająki

08.08.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Owady, pająki

Straszyk australijski - jeden z najpopularniejszych i łatwiejszych w hodowli przedstawicieli straszykowatych (Phasmida). Ze względu na oryginalny wygląd oraz łatwość w hodowli doskonale nadaje się na pierwszego owada.

Występowanie

W naturze gatunek ten występuje w suchych lasach Australii (Queensland) jako szkodnik lasów eukaliptusowych i w Nowej Gwinei.

Wygląd

Jest to jeden z najbardziej okazałych straszyków, do złudzenia przypominający suchy liść. Kolor niektórych osobników tego gatunku może się różnić, a zależy to od:
•    miejsca występowania;
•    pożywienia;
•    wilgotności, temperatury itp.

Zmianę można również dostrzec u osobników:
•    świeżo wyklutych: nimfa jest czarno brązowa z pomarańczową głową (przypomina australijską mrówkę Leptomyrmex sp.) co chroni ją przed owadożernymi zwierzętami;
•    młodych: z wiekiem kolory stają się coraz bardziej intensywne;
•    najładniejsze kolory, od jasno brązowego do brązowo zielonego ,oliwkowego miewają osobniki dorosłe (imago).

W przypadku tego gatunku wyraźny jest dymorfizm płciowy ( różnica w wielkości, kształcie ciała i ubarwieniu).

Samiczka jest dużo większa od samca , osiąga ok. 120-140mm i waży ok. 20 g. Ciało pokryte wyrostkami kolczastymi, odnóża i odwłok w kształcie płatów imitujących suche liście, trójkątna głowa z malutkimi kolcami na czubku. Posiada masywne grube ciało z zawiniętym do góry odwłokiem i małe bezużyteczne skrzydełka ok. 15 mm.

Samiec dużo smuklejszy, mniejszy, osiąga ok. 90 mm długości i waży od 1,5-2,5 g. Skrzydła intensywnie ubarwione długości całego ciała, doskonale lata. Jest kolorystycznie ciemniejszy od samiczki, praktycznie bez kolców.

Samce jak i samice mają haczykowato zakończone odnóża , co daje im bardzo dobrą przyczepność.

W przypadku zagrożenia samiec najczęściej odlatuje a samica unosi przednie kończyny do góry charakterystycznie kołysze się na boki. Jest to gatunek żerujący zarówno w dzień jak i w nocy.

W dobrych warunkac samiczka żyje ok. roku, w tym okresie zrzuca do 8 wylinek i składa od 200 nawet do 500 jaj. Samiec żyje o 3 lub 4 miesiące krócej, w tym czasie przechodzi do 5 wylinek.

Rozmnażanie i rozpoznawanie płci

Mogą rozmnażać się płciowo jak i przez partenogenezę ( rozmnażanie bezpłciowe, bez zapłodnienia, w tym wypadku klują się same samiczki ). Samice nie posiadają pokładełka , jaja są rozrzucane. Kuliste, bocznie spłaszczone jaja są gładkie, błyszczące, koloru szaro brązowego z białymi odcieniami, jasnym wieczkiem i odstającą końcówką. 20 mm nimfy zaczynają kluć się po 6 miesiącach, a zdarza się też , że klucie trwa nawet do roku, są bardzo szybkie i zwinne. Płeć można rozróżnić już po drugiej, trzeciej wylince : samce nie posiadają wyrostków płatowych na odwłoku.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu