Owady, pająki

30.08.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Owady, pająki


Terrarium dla skorpiona pustynnego oraz warunki utrzymania

Wybierając terrarium ważne jest, aby uwzględnić, że jego mieszkaniec jest zwierzęciem niebezpiecznym. Dlatego wybieramy obszerny zbiornik (minimalnie 30x25x25 cm dla jednego osobnika) najlepiej otwierany od góry, aby zapobiec ewentualnym próbom ucieczki skorpiona. Obszerny zbiornik pozwoli nam na bezpieczną obsługę.

Wentylacja powinna być szeroka i znajdować się na jednej z bocznych ścian oraz na wieczku terrarium, dzięki czemu w terrarium nie będzie zaduchu.

Podłoże to zwykle piasek lub jego mieszanka z torfem kokosowym w stosunku 1:1. Można również zastosować dodatek gliny, kamieni czy ziemi. Warstwa podłoża uzależniona jest od gatunku i przyjmuje się, że dla gatunków nie kopiących (np. Mesobuthus martensi) oraz młodych skorpionów powinna mieć minimum 5 cm grubości. Natomiast dla skorpionów kopiących (np. Scorpio maurus), co najmniej 15 cm. Wystrój to najczęściej konary, kamienie i łupki oraz innego rodzaju kryjówki. Ważne, aby kryjówki umieścić w miejscach cieplejszych oraz chłodniejszych terrarium.

Za źródło ogrzewania najlepiej będzie służyła żarówka przyciemniana o mocy uwarunkowanej od wielkości terrarium. Pamiętajmy, że chociaż w naturalnym środowisku skorpionów temperatura może wzrosnąć powyżej 35oC to mają one także więcej możliwości na wybranie sobie odpowiedniej kryjówki tak, aby uniknąć przegrzania czy wysuszenia. Dlatego najodpowiedniejsza temperatura dla pustynnych gatunków to około 28oC w dzień i około 20oC. Jest to wielkość bardzo uśredniona, dlatego proponuje uzależnić temperaturę od indywidualnych wymagań gatunku.

Wilgotność utrzymujemy zraszając raz na kilka dni jeden róg terrarium lub za pomocą drenażu (patrz artykuł: Terrarium dla skorpiona). Można także umieścić płytką miseczkę z wodą.

Żywienie

W środowisku pustynnym bardzo trudno o pokarm. Dlatego skorpiony nie są wybredne i często najadają się na zapas. Prawdziwym rekordzistą jest tu skorpion mauretański (Scorpio maurus), w którego diecie znaleziono około 300 gatunków bezkręgowców. W terrarium skorpiony można karmić wszelkiego rodzaju bezkręgowymi zwierzętami karmowymi. Należy pamiętać, aby podawać zwierzęta mniejsze niż same skorpiony oraz ni przekarmiać swoich pupili. Niektóre osobniki chętnie pobierają również martwy pokarm.


//1 1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.3 (6 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu