Owady, pająki

06.08.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Owady, pająki

Afrykański pluskwiak zabójca, jak inaczej określa się ten gatunek, to owad o niezwykle widowiskowym ubarwieniu. Łatwość w hodowli oraz ciekawa biologia sprawia, że jest coraz częstszym mieszkańcem domowych insektarii.

Gatunki pluskwiaka dwuplamego

W hodowli są dostępne 3 gatunki tego rodzaju. Wszystkie z nich wyglądają niemal identycznie, a różnią się jedynie kolorem pasów na nogach oraz plamek na skrzydłach. P. biguttatus ma białe plamy na skrzydłach oraz żółte na nogach, jest również odmiana „mombo”, która posiada czerwone plamy na skrzydłach oraz żółte na nogach. Natomiast P. rhadamantus zarówno plamy na nogach jak i wzory na skrzydłach ma czerwone. Można również uzyskać od tych trzech gatunków hybrydy o różnej kombinacji kolorów.

Występowanie

Pluskwiaki te zasiedlają tropikalne lasy Afryki. Głównie występują na terenach Afryki środkowej i wschodniej. Są owadami o aktywności dziennej. Bytują na dnie lasu gdzie przyczajone po między roślinnością lub w kryjówkach czekają na swoje ofiary.

Wygląd

Owad ten dorasta do 4 cm długości. Jest smukły. Całe ciało jest koloru czarnego prócz wyżej wymienionych wzorów na skrzydłach i nogach. Młode tuż po wykluciu są czerwone potem z każdym kolejnym linieniem nabierają czarnej barwy. Posiadają parę długich czułków, małą głowę zaopatrzoną w zwiniętą kłujkę służącą do zabijania ofiar i wysysania z nich soków. Nogi są smukłe, zakończone pazurkami. Skrzydła zachodzą na siebie i pokrywają całą powierzchnię odwłoka. U nasady skrzydeł są widoczne niewielkie kolce.

Warunki utrzymania

Nie wymagają obszernych zbiorników. Lubią także duże zagęszczenie. W dużych grupach zdecydowanie lepiej się trzymają. Z tych powodów grupę około 5-10 osobników można już trzymać w terrarium o wymiarach 25x25x25 cm. Terrarium musi być całkowicie szczelne a wentylacja powinna być zbudowana z drobnej ścianki, dlatego że młode nimfy potrafią wspinać się po zaschniętych kropelkach wody na ściankach i bardzo łatwo mogą uciec z terrarium.

Jako podłożę stosujemy torf kokosowy, torf i piasek lub ziemię torfową. Wystarczy około 5 cm podłoża. Za wystrój posłużą nam konary, i kamienie możemy także zasadzić mało wymagające rośliny. Ważna jest także duża ilość kryjówek.

Pluskwiaki te mają dużą tolerancję, jeśli chodzi o temperaturę i wilgotność. Optymalna temperatura to 23-28oC a wilgotność w granicach 50-70%. Do ogrzania terrarium możemy zastosować małej mocy żarówkę lub kabel grzewczy. Terrarium zraszamy kilka razy w tygodniu oraz umieszczamy płytką miseczkę z wodą wypełnioną piaskiem lub drobnym żwirkiem (zabezpiecza to przed utopieniem).

Żywienie i jad

Żywienie pluskwiaków dwuplamych nie jest problemowe. Są to niewybredne drapieżniki, które atakując wbijają kłujkę w ciało ofiary, uśmiercają ją jadem a następnie wysysają z niej wnętrzności. Potrafią uśmiercić ofiary znacznie większe od siebie oraz polować grupowo, gdy ofiara jest zbyt silna, by poradził z nią sobie jeden pluskwiak. Możemy je karmić wszystkimi owadami karmowymi dostępnymi na rynku oraz planktonem łąkowym. Mogą wytrzymać długie okresy głodu, ale bywa, że w takich przypadkach często wykazują kanibalizm.

Ich jad nie jest groźny dla życia człowieka, ale ukłucie jest bardzo bolesne oraz może wystąpić także długotrwała gorączka. Zaniepokojone jednak mogą ukłuć lub pluć jadem. Mają niezwykłą zdolność celowania jadem w oczy napastnika. Jad ten powoduje piekący ból oczu oraz może doprowadzić do zapalenia spojówek, dlatego też przy manipulowaniu w terrarium oraz przenoszeniu pluskwiaków należy zachować ostrożność lub używać okularów ochronnych.

Rozmnażanie

Płeć rozpoznaje się po różnicach w budowie tarczki brzusznej odwłoka. Samica posiada płaską tarczkę brzuszną podzieloną na dwie części a samiec natomiast posiada zgrubienie w tym miejscu. Z racji tego, że pluskwiaki te mogą rozmnażać się również partenogenetycznie w handlu dostępne są często tylko samice.

Samice składają małe czarne jajeczka zagrzebując je w podłożu lub luźno rozmieszczając po całym terrarium. Dziennie takich jajek może złożyć nawet kilka. Młode przy wilgotności około 60% i temperaturze 25oC klują się po około miesiącu. Mają 3 mm długości i są niezwykle żarłoczne. A długość życia tego owada to nawet 2 lata.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu