Owady, pająki

20.09.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Owady, pająki


Muszki owocówki tak jak wylęg świerszczy polecany jest głównie bardzo młodym pająkom a szczególnie tym, które do polowań używają łownych sieci.

Mole woskowe zwane inaczej bartciakami to niewielkie motyle nocne, których larwy przypominają wielkością larwy mączników. Ich chitynowy oskórek jest jednak znacznie miększy, przez co mogą być podawane częściej niż mączniki. Imago bartciaków to doskonały pokarm dla prządek, czy młodych ptaszników nadrzewnych.

Mucha domowa, która w wędkarskim żargonie zwana jest białymi robakami, również może być używana jako pokarm dla pająków. Larwami możemy karmić młode ptaszniki a także inne pająki naziemne. Natomiast muchami (imago) możemy karmić młode ptaszniki nadrzewne, czarne wdowy czy młode pająki bananowe.

Karaczany to duża grupa owadów różnych wielkości. Zasadniczo nadają się do karmienia wszystkich pająków. Należy tylko unikać gatunków o bardzo grubym oskórku chitynowym, ponieważ pająk może nie być w stanie go przebić i połamać sobie na nim szczękoczułki, co może doprowadzić do jego śmierci.

Noworodki mysie to pokarm czasami podawany dorosłym i dużym ptasznikom. Jest to jednak pokarm, który szczerze odradzam z wielu powodów. Po pierwsze ssaki mają znacznie bardziej rozwinięty układ nerwowy i bardziej odczuwają zadawany im ból. A pająki nie zabijają swoich ofiar, wpuszczają soki trawienne w ofiarę, po czym ją wysysają. Po drugie, noworodki mysie są niezwykle energetycznym pokarmem. Ich spożywanie przez pająki znacznie przyśpiesza ich metabolizm, przez co pająk znacznie krócej żyje.

Jak często karmić?

Ogólna reguła częstotliwości karmienia brzmi: młode pająki karmimy często małymi porcjami jedzenia. Wraz ze wzrostem pająka zmniejszamy częstotliwość zwiększamy masę (ilość) zwierząt karmowych. Dla przykładu Brachypelme vagans L1 (po pierwszej wylince) karmimy 2 razu w tygodniu jednym lub dwoma sztukami wylęgu świerszczy. Po roku karmimy już raz na 7-10 dni jednym, dwoma dorosłymi świerszczami. Po kolejnym roku- dwóch karmimy raz w miesiącu jedną dwoma sztukami szarańczy. Taką zasadę można odnieść nie tylko do ptaszników, ale także do innych hodowanych pająków.


//1 1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu