Owady, pająki

17.11.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Owady, pająki

Chrząszcze to najliczniejsza rodzina owadów. W samej tylko Polsce występuje ich aż 7000 gatunków. Do rodziny tej należą również żuki. Często są dużej wielkości, pięknie ubarwione oraz co dla każdego terrarysty najważniejsze nie ma większych problemów z utrzymaniem i rozmnażaniem w niewoli.

Ściółka do wychowu larw

Większość oferowanych osobników w sprzedaży to larwy. Larwy to młodociane postacie, które prowadza inny niż osobniki dorosłe tryb życia. Inne jest środowisko, w którym żyją oraz inna baza pokarmowa.

Larwy najpopularniejszych w hodowlach terrarystycznych gatunków żywią się spróchniałym i zbutwiałym drewnem oraz zbutwiałymi liśćmi. Najlepszym materiałem na przygotowanie substratu dla larw wydają się być liście dębu oraz zbutwiałe drewno dębu czy akacji. Dodatkiem może być drewno buku lub drzew owocowych.

Substrat sporządzamy na bazie ziemi kompostowej (1/3), liści dębowych zbutwiałych ewentualnie wysuszonych i pokruszonych (1/3) oraz zbutwiałego drewna(1/3). Ważne jest, aby wszystkie składniki dobrze wymieszać oraz aby utrzymywać substrat stale wilgotny (około 50-60%). Wilgotność taką można uzyskać przez zraszanie substratu oraz trzymanie larw w odpowiednim pojemniku.

Pojemnik hodowlany

Wielkość pojemnika zależy od ilości larw oraz od trzymanego gatunku. Niektóre larwy są kanibalami (np. u gatunku Eudicella aethiopica) i w takim przypadku należy trzymać je oddzielnie lub w niewielkich grupach w pojemnikach o pojemności około 5 l. Większość jednak można trzymać w większych grupach. Dla około 30 larw małych gatunków żuków egzotycznych (Pachnoda czy Eudicella) wystarczy pojemnik około 30 l. Larwy większych gatunków (np. Dynastes, Xylotrupes) powinny być trzymane w większych zbiornikach lub w mniejszej ilości.

Za zbiornik może służyć akwarium zakryte od góry pokrywą z wentylacją lub pojemnik plastikowy i wywierconymi w pokrywie dziurami. Do wychowu larw mogą służyć także faunaboxy czy wiaderka budowlane. Pamiętać należy żeby pojemnik zrobiony był z mocnego tworzywa, bo larwy żuków mogą przegryźć ścianki zbyt cienkich pojemników. Większość dorosłych osobników również możemy trzymać w tego rodzaju pojemnikach należy jednak ograniczyć ilość substratu w taki sposób, aby dorosłe owady mogły się swobodnie poruszać.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.1 (7 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu