Owady, pająki

31.05.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Owady, pająki

Ptaszniki to grupa pająków licząca blisko 1000 gatunków. Niektóre są niezwykle barwne, inne – o bardzo ciekawej biologii, jeszcze inne są bardzo jadowite. Jako zwierzęta, które potrafią przyzwyczaić się do życia w terrarium i chętnie się w nim rozmnażają stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Nic w tym dziwnego, gdyż są one bardzo ciekawe i tak odmienne od popularnych ssaków czy ryb.

Wymagania

Środowiskiem życia ptaszników jest głównie las tropikalny, rzadziej sawanna czy tereny pustynne. W miejscach, w których występują (Ameryka, Afryka, Azja, Australia a nawet południe Europy) panuje wysoka temperatura, która w dzień dochodzi nawet do 30oC, a w nocy rzadko spada poniżej 20oC. Planując hodowlę ptaszników musimy być świadomi, że jako bezkręgowce są to zwierzęta zmiennocieplne i ich temperatura ciała (i idąca za tym szybkość procesów metabolicznych) jest uzależniona od temperatury otoczenia. Ptaszniki mogą nie przeżyć nawet chwilowych spadków temperatury poniżej 10oC czy wzrostu powyżej 32oC. Optymalna temperatura dla większości gatunków to około 26oC w dzień i 23oC w nocy.

Ptaszniki, mimo że mają mocny chitynowy oskórek są bardzo podatne na spadki wilgotności. Wilgotność, w której żyją zwykle zawiera się w granicach 60-80%. Nawet ptaszniki żyjące na pustyni kopią nory na znaczną głębokość, gdzie wilgotność jest wysoka. Na powierzchnię wychodzą rzadko i najczęściej w nocy, gdy pustynie pokrywa rosa. Dlatego ściółka w terrarium musi być stale wilgotna. Pająki także chętnie piją wodę, więc terrarium można zaopatrzyć w miseczkę z wodą.

Jako zwierzęta o aktywności nocnej powinny w dzień mieć gdzie się ukryć. Pająki podziemne używają do tych celów wykopanych przez siebie nor (i dlatego warstwa ściółki w terrarium z takim pająkiem powinna wynosić co najmniej 15 cm). Pająki naziemne wykorzystują do tego opadłe liście, kawałki odłupanej z drzewa kory czy wszelakie szczeliny (dlatego w terrarium musi znaleźć się kryjówka). Natomiast pająki nadrzewne używają w tym celu uplecionych przez siebie namiotów, które ulokowane są zwykle przy korze drzewa, liściach czy gałęziach (dlatego w terrarium z takim ptasznikiem musi się znajdować element wystroju umożliwiający zrobienie mu kryjówki).

Pojemniki hodowlane (terraria) powinny być dostosowane zarówno do wielkości ptasznika jak i do środowiska jego życia. Młodego ptasznika nie możemy umieścić w terrarium 20 x 20 x 25 cm (długość x szerokość x wysokość), gdyż będzie miał problemy ze znalezieniem pokarmu. Tak jak nie możemy umieścić ptasznika nadrzewnego w niskim terrarium horyzontalnym, ponieważ miałby problemy z aklimatyzacją, zrobieniem kryjówki czy nawet z polowaniem i linieniem. Optymalne wymiary terrarium dla dorosłych ptaszników to: dla ptasznika podziemnego 30 x 20 x 30 cm, dla ptasznika naziemnego 40 x 30 x 30 cm, a dla pająka nadrzewnego 20 x 30 x 50 cm.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu