Owady, pająki

23.05.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Owady, pająki, Płazy, Gady


Szarańcza nie jest wybredna, można ją karmić liśćmi drzew owocowych, lipy czy dębu, zjada trawy i rośliny polne a także owoce czy warzywa. Gdy owady są dorosłe i przystąpiły już do kopulacji (jakiś miesiąc po ostatniej wylince), wstawiamy do zbiornika kuwetę z ziemią o głębokości około 15 cm. Ziemia musi być stale lekko wilgotna. Samice po tygodniu dwóch po kopulacji przystępują do składania jaj. Inkubacja trwa 10-15 dni. Młode rosną bardzo szybko i przy wysokiej temperaturze oraz obfitym karmieniu, już po miesiącu mogą osiągnąć stadium imago. Dorosła szarańcza jest polecana bardzo dużym lub żarłocznym jaszczurkom takim jak kameleony, agamy czy warany a także dla dorosłych ptaszników. Młoda natomiast może być używana jako pokarm dla małych i średnich jaszczurek, płazów, młodych pająków czy modliszek.

Innym owadem karmowym jest mącznik młynarek (Tenebrio molitor). Larwy tego chrząszcza dorastającego do 18 mm, są używane w terrarystyce jako pokarm wysokobiałkowy. Hodowla tego gatunku nie należy do trudnych. Za pojemnik wystarczy kilkulitrowe plastikowe wiadro, pojemnik spożywczy lub małej wielkości akwarium. Podłoże będzie jednocześnie bazą pokarmową. Na pokarm nadają się płatki owsiane, otręby pszenne czy suchy chleb. Larwy także chętnie jedzą owoce i warzywa (ale musimy uważać by nie rozwinęła się pleśń). Gdy owady całkowicie „przerobią” podłoże należy je przesiać i wymienić na nowe. Mączniki nie wymagają szczególnego dogrzewania i możemy je trzymać w temperaturze pokojowej. Samica może złożyć do 500 jaj w ciągu życia, inkubacja trwa 2 tygodnie, po których wykluwają się larwy mierzące 2 mm. Larwy mącznika jako zwierzęta karmowe o wysokiej zawartości białka nie powinny być stosowane jako podstawa diety. Z racji tego, że ich chitynowy oskórek jest ciężkostrawny mączniki nie powinny być podawane płazom. Najlepiej stosować je jako dodatek/przysmak dla urozmaicenia diety jaszczurek czy bezkręgowców. Najlepiej także do skarmiania wybierać osobniki, które zrzuciły wylinkę (osobniki takie są jeszcze miękkie).

Zapewniając owadom karmowym urozmaiconym pokarm sprawiamy, że w ich ciele odkłada się dużo wartościowych składników odżywczych i witamin. Dzięki temu karmiąc nimi swoje zwierzęta zapewniamy im bardzo wartościowy pokarm.


//1 1 2 3
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu