Owady, pająki

23.05.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Owady, pająki, Płazy, Gady

Wiele gadów, płazów i bezkręgowców trzymanych w naszych domach to zwierzęta żywiące się owadami. Aby zapewnić sobie stały dostęp do owadów karmowych najlepiej zacząć ich hodowlę.

Najbardziej popularnymi zwierzętami karmowymi są świerszcze. W hodowli rozpowszechnione są: świerszcz domowy (Acheta domesticus), świerszcz kubański (Gryllus assimilis) i świerszcz śródziemnomorski (Gryllus bimaculatus). Są to niewielkich rozmiarów (zwykle około 35 mm) owady prostoskrzydłe.

Aby rozpocząć hodowlę należy zaopatrzyć się w pojemnik szklany lub plastikowy o wysokości co najmniej 30 cm. Pojemniki o mniejszej wysokości powinny być zamykane od góry, ale musimy wtedy zaopatrzyć taki pojemnik w bardzo dobrą wentylację. Wielkość dna zależy od ilości świerszczy, jaką będziemy chcieli trzymać. Pojemnik o wymiarach dna 30 cm na 40 cm wystarczy do hodowli około 50 osobników. Aby zwiększyć przestrzeń życiową świerszczy oraz zapewnić im kryjówki do zbiornika wkładamy wtyłaczanki po jajkach. Wytłaczanki umieszczamy na dnie zbiornika w taki sposób, aby nie umożliwiać świerszczom ucieczki. Podłoże jest zbędne, jego brak pozwoli łatwo i szybko usunąć niedojedzony pokarm wylinki czy martwe świerszcze.

W pojemniku powinna panować temperatura około 23-30oC (im większa tym szybszy wzrost świerszczy). Temperaturę taką możemy uzyskać za pomocą kabla grzewczego umieszczonego pod zbiornikiem, lub instalując nad zbiornikiem żarówkę grzewczą. Gdy świerszcze są już dorosłe w zbiorniku umieszczamy kuwetę z ziemią (lub torfem). Kuweta ta powinna zajmować mniej więcej 1/3 powierzchni zbiornika i powinna mieć głębokość około 5-10 cm. Ziemia powinna być zawsze lekko wilgotna. Zapłodnione samice szybko zaczną wygrzebywać w ziemi małe dołki i będą w niej składać jaja. Jedna samica w ciągu życia jest w stanie znieść około 700 jaj (dorosły świerszcz żyje około 2 miesięcy). Kuwetę zmieniamy, co 2-4 dni, aby nie dopuścić do tego żeby samice wykopywały na wierzch jaja zniesione wcześniej. Wyciągnięte kuwety przenosimy do podobnego zbiornika. Ziemię w kuwecie utrzymujemy stale wilgotną, aż do klucia się młodych świerszczy, które legną się już po około 2 tygodniach.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu