Owady, pająki

23.08.2011
autor:  Edyta Żyrek
kategoria:  Owady, pająki

Wśród Afrykańczyków uznawane były za symbol oszustwa, zaś Grecy widzieli w nich przędzarzy ludzkiego losu. Dziś historie i legendy z nimi związane przenoszą się raczej na karty literatury, a pająki coraz częściej trafiają z nierzadko egzotycznych terenów do domowej hodowli. Z opisanych dziś ponad 40 tys. gatunków początkującym hodowcom rekomendowanych jest zaledwie kilka. Mimo to jest w czym wybierać.

Pająki od lat budzą wśród amatorów zwierząt sprzeczne emocje. Uznawane są bowiem jednocześnie za niebezpieczne i wymagające, ale także oryginalne hobby. Wciąż pozostają więc alternatywą dla miłośników kotów czy rybek, pragnących połączyć ze sobą nietypowe zainteresowania i chęć posiadania zwierzęcia. Wybór odpowiedniego gatunku i zakup pająka w każdym przypadku poprzedzony winien być zebraniem informacji na jego temat, dotyczących chociażby żywieniowych preferencji, agresywności zwierzęcia czy jego trybu życia. Ważne także, by przed rozpoczęciem hodowli przyszły właściciel dowiedział się, czy nie jest uczulony na jad. W przypadku jego stwierdzenia odradzany jest zakup gatunków jadowitych i uznawanych za agresywne. Dlatego swą przygodę z pająkami najlepiej rozpocząć od gatunków spokojnych, ale jednocześnie odpornych na błędy początkującego właściciela.

Ptasznik kędzierzawy

Nie bez powodu uznawany jest dziś za jeden z najłagodniejszych gatunków ptaszników. Jako że nie posiada silnego jadu, w razie niebezpieczeństwa skłania się raczej do ucieczki niż bezpośredniego ataku. Długość ciała jego samicy, dożywającej nawet do 20 lat, dochodzi do 8 cm. Samce z kolei są o ok. 2 cm krótsze. Zwierzę charakteryzuje się głównie brązowym bądź szarym ubarwieniem z wyraźnymi, jasnymi włoskami, pokrywającymi odnóża. W diecie tego ptasznika nie powinno zabraknąć świerszczy, much i szarańczy, a od czasu do czasu można podać mu także małą mysz. Ważne jest przede wszystkim urozmaicenie przygotowywanego pokarmu. W przypadku tego gatunku na uwagę zasługuje także znaczna liczba jaj, składanych jednorazowo przez samicę (nawet ok. 1000 sztuk). Zwierzę pozostaje aktywne właściwie przez całą dobę, preferując jednocześnie przebywanie w półmroku w terrarium o zalecanych wymiarach 30x20x20 cm.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu