Gady

16.06.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady


Zbyt częste karmienie może prowadzić (szczególnie u dusicieli) do otłuszczenia narządów wewnętrznych, co ma niekorzystny wpływ na kondycję i zdolności rozrodcze. Dlatego najlepszą metodą na dobranie właściwych przerw między kolejnymi karmieniami jest obserwacja gada. Wąż najedzony będzie leżał zwinięty w najcieplejszym miejscu w terrarium i trawił pokarm. Gdy będzie głodny jego aktywność znacznie wzrośnie. I wtedy właśnie powinno nastąpić kolejne karmienie.

Forma

Węże można karmić zarówno żywym, świeżo ubitym jak i mrożonym pokarmem (po wcześniejszym dokładnym rozmrożeniu i lekkim podgrzaniu!). Dopuszczalne jest jedynie humanitarne uśmiercanie zwierząt karmowych, więc należy do koniecznego minimum ograniczyć ich stres i cierpienie.

Karmienie węży żywym oraz martwym pokarmem ma swoich zwolenników i przeciwników. Poniżej postaram się naświetlić wady i zalety pokarmu mrożonego oraz żywego.

Pokarm żywy

Niewątpliwym plusem żywej karmówki jest możliwość nakarmienie jej przed podaniem wężowi, ma też odpowiednią temperaturę, a ruchliwością wzbudza zainteresowanie węża i zazwyczaj jest chętniej zjadana. Największą wadą tego sposobu karmienia jest niebezpieczeństwo pogryzienia gada przez podawane zwierzę. Gdy karmimy żywym pokarmem zawsze musimy obserwować cały proces i w wypadku komplikacji niezwłocznie pomóc wężowi np. przez unieruchomienie głowy podawanego zwierzęcia pęsetą. Gdy wąż nie jest zainteresowany pokarmem należy bezwzględnie usunąć podane zwierzę z terrarium. Sporym minusem jest również samo przechowywanie żywej karmówki, której należy zapewnić właściwe warunki i pokarm.


//1 1 2 3 4 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu