Gady

16.06.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady


Należy pamiętać, aby wszystkie zwierzęta karmowe pochodziły z pewnego źródła i były pozbawione pasożytów. A jeżeli mamy możliwość, to warto zadbać o bogaty i urozmaicony pokarm dla zwierząt, które mamy podać wężowi. Pozwoli to wprowadzić do organizmu gada właściwą liczbę składników odżywczych i witamin. Treść żołądkowa zwierząt nakarmionych niedługo przed podaniem wężowi wspomaga właściwą perystaltykę jelit. Diety węży nie wzbogaca się o dodatkowe witaminy, dlatego wysoka jakość podawanego pokarmu jest tak ważna.

Wielkość pokarmu 

Węże są w stanie połknąć zwierzęta o wiele większe niż obwód ich głowy. Jednak szczególnie u młodych węży nie należy przesadzać z wielkością karmówki. Młodym należy podawać pokarm nie grubszy niż sam wąż w najgrubszym miejscu. Wraz ze wzrostem pupila należy podawać coraz większe zwierzęta karmowe. Nabyte z czasem doświadczenie pozwoli nam określić, jakiej wielkości pokarm będzie właściwy dla naszego gada. Najlepiej jednak unikać podawania pokarmu ewidentnie zbyt dużego na możliwości naszego podopiecznego. Gdy wąż połknie zwierzę, którego nie będzie w stanie strawić najprawdopodobniej zwróci to, co zjadł. Zdarzają się jednak przypadki, w których pokarm zacznie się psuć w żołądku i może doprowadzić do jego śmierci.

Częstotliwość karmienia

Długość przerw pomiędzy kolejnymi posiłkami powinna być dopasowana do wieku i gatunku gada. Przez pierwsze dwa/trzy lata życia (etap intensywnego wzrostu) węże powinny być częściej karmione. Młode dusiciele wystarczy karmić raz w tygodniu. Dorosłe nawet, co dwa lub trzy tygodnie. Przedstawicieli węży właściwych należy karmić częściej ze względu na ich większą aktywność ruchową i mniejsze rozmiary. Młode powinny dostawać pokarm nawet dwa razy w tygodniu. Dorosłe raz na tydzień/dwa.


//1 1 2 3 4 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu