Gady

16.06.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady

Dieta węży wydaje się być mało skomplikowana. Jednak warto dokładniej zgłębić to zagadnienie, aby zapewnić swoim zwierzętom właściwy rozwój.

Ogólnie

Węże mimo swej „ułomności” (brak kończyn) są doskonałymi myśliwymi. Na swoje ofiary w zależności od gatunku polują aktywnie bądź czekając w ukryciu. Uśmiercają je dusząc bądź używając jadu, a niektóre zjadają upolowaną ofiarę żywcem.

Wszystkie węże połykają zdobycz w całości, ponieważ nie mają możliwości jej rozczłonkowania. Ich ofiarami padają zarówno ssaki, ptaki, gady, płazy, ryby jak i owady nie gardzą również jajami. Dlatego właśnie niektóre gatunki ze względu na przystosowania ze środowiska naturalnego w niewoli wymagają specyficznego pokarmu.

Zanim zdecydujemy się na zakup wybranego węża warto zapoznać się z jego nawykami pokarmowymi i jeśli w jego diecie powinien występować „niestandardowy” pokarm dla dobra gada należy go podawać.

Zwierzęta karmowe

W domowych hodowlach podstawę diety większości gatunków węży stanowią takie zwierzęta jak: myszy, szczury, chomiki, myszoskoczki, mastomyszy, świnki morskie, króliki oraz drób (od jednodniowych piskląt do dorosłych kur, gołębi, indyków). Jednak drób nie powinien stanowić głównego źródła pokarmu, a być tylko urozmaiceniem diety.

Węże połykają swoje ofiary w całości i do prawidłowego funkcjonowania potrzebują wszystkich części podawanych zwierząt (łącznie z sierścią, piórami, kośćmi, wnętrznościami itd.). Więc karmienie takim pokarmem jak filety czy kawałki mięsa jest niedopuszczalne!


1 2 3 4 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu