Gady

06.09.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady


W naturze „stepówki” mają bardzo ograniczony dostęp do pokarmu i przez krótki okres czasu. W niewoli również musimy dość restrykcyjnie dopasowywać ilość pokarmu do aktualnej wielkości i aktywności żółwia. Łatwo tu o przekarmienie prowadzące do zbyt szybkiego wzrostu i krzywic. Pokarm należy wzbogacać w wapń. Uzyskamy to np. poprzez posypywanie, co 2-3 karmienia podawanego pokarmu tartą sepią. Warto też w tygodniowym cyklu karmienia zrobić 1-2 dni „głodówki”. Nasz żółw nigdy nie powinien być najedzony do syta – w pierwszej chwili wydaje się to dziwne, ale po poznaniu jego naturalnych zachowań zrozumiemy, ze wpłynie to na jego właściwy rozwój.
Zapewniamy także naszemu żółwiowi witaminy i wapno.

Pielęgnacja

Żółwia musimy stale kontrolować, ponieważ schorzenia lub choroby, na które mogą zapaść nasi podopieczni zwykle rozwijają się powoli a objawy są zauważalne dopiero w końcowej fazie choroby.

Gdy obserwujemy naszego pupila musimy zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

  • Czy chętnie je? Brak apetytu może być spowodowany chorobami układu pokarmowego czy innymi schorzeniami. Obserwujemy także czy nie ma problemu z oddawaniem kału gdyż żółwie często mogą się czopować niestrawionymi resztkami pokarmu lub zjedzoną ściółką.
  • Czy nie ma problemu z pobieraniem pokarmu? Trudności w tej czynności może sprawić przerost dzioba lub owrzodzenie jamy ustnej. Aby zapobiec przerostom płytki rogowej dzioba należy zapewnić żółwiowi sepie lub kredę pastewną. Zgryzając ja żółw będzie nie tylko uzupełniał braki mineralne, ale także ścierał dziób. Gdy płytka przerosła należy udać się do lekarza weterynarii i celu korekcji.
  • Czy żółw nie ma problemy z oddychaniem. Przeciągi lub nagłe skoki temperatury oraz pyląca się ściółka są często przyczyną zapalenia płuc lub kataru. Objawami jest świszczący oddech, banki z nosa czy ogólna apatyczność gada.
  • Należy kontrolować również stan skorupy. Gdyż odpadające z łuski białe naloty mogą być objawami niedoboru witamin i mikroelementów, świerzbu czy grzybicy. Skorupę należy regularnie polerować maścią z witaminą A lub specjalnie do tego celu przygotowanymi olejkami (dostępne w sklepach zoologicznych).
  • Światło UVB często powoduje łzawienie lub zmiany w śluzówce oczu. Jeśli oczy są zapuchnięte lub łzawią lub są napuchnięte należy przemywać je solą fizjologiczną oraz wyłączyć na parę dni UVB. Takie objawy są również charakterystyczne dla awitaminozy i jeśli mamy podejrzenie, że żółw może cierpieć na braki witaminowe należy się z nim udać do weterynarza.

Ważne informacje o żółwiach stepowych

Żółwie stepowe objęte są ochroną przez Konwencje Waszyngtońską. Obrót tym gatunkiem jest poddany kontroli i każdy osobnik musi posiadać dokumenty potwierdzające jego legalne pochodzenie i po zakupie musi zostać zarejestrowany w starostwie nie później niż 14 dni od daty nabycia.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.8 (6 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu