Gady

06.09.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady

Żółw stepowy (Testudo horsfieldi) jeszcze kilka lat temu nie był objęty ochroną prawną. Łatwa dostępność tych zwierząt (często pochodzących z przemytu) spowodowała, iż obecnie jest to jeden z najczęściej spotykanych gatunków żółwi w hodowlach amatorskich. Niestety popularność tego żółwia nie idzie w parze z niezbędną wiedzą na temat właściwej opieki nad tym wymagającym gatunkiem.

Warunki hodowli

Aby nasze żółwie stepowe charakteryzowały się dobrą kondycją i właściwym rozwojem większość czasu swojej zwiększonej aktywności powinny przebywać na specjalnie przygotowanych „wybiegach” zewnętrznych. Wybiegi muszą być solidnie i szczelnie ogrodzone i zabezpieczone przed możliwością dostania się do ich wnętrza niepowołanych zwierząt. Należy pamiętać, że żółwie te są znakomitymi kopaczami i aby nasz podopieczny nie uciekł, należy zadbać również o „podziemną” część ogrodzenia. Dla jednego osobnika woliery tego typu powinny mieć minimum 1m2 powierzchni.

Część powierzchni wewnątrz musi być zacieniona, lub należy zapewnić kryjówki z połówek doniczek czy wydrążonych korzeni, aby nasz żółw mógł w każdej chwili schronić się przed słońcem. Należy też zapewnić miskę ze świeżą wodą. Jednak, gdy nie mamy możliwości i warunków do wykonania wybiegu zewnętrznego, musimy zapewnić właściwe terrarium dla naszych podopiecznych w domu.

Terrarium takie możemy wykonać np. z płyt osb. Dla jednego dorosłego osobnika powierzchnia dna terrarium powinna wynosić minimum 1m2 i być raczej kwadratowego kształtu. Nie trzeba stosować „górnego” zamknięcia zbiornika. Jako ściółkę należy stosować minimum 10 cm warstwę podłoża takiego jak np. darń pozyskiwana z czystych miejsc, dobrze ubita mieszanina gliny, piasku i ziemi lub kora wymieszana z liśćmi i sianem (nie może być przesuszona!). Należy zapewnić również kryjówki i miskę z zawsze świeżą wodą. Dzienna temperatura powinna wynosić od 25 do 30°C (do 35° pod promiennikiem ciepła – wystarczy zwykła żarówka). Gdy nasz żółw nie przebywa na wybiegu zewnętrznym (dostęp do słońca), do prawidłowego rozwoju należy zapewnić mu promieniowanie UVB (warunkuje wytwarzanie witaminy D3 w organizmie). Do tego celu należy stosować naświetlanie promiennikami UVB (10%) przez godzinę 2-3 razy w tygodniu. Młode żółwie powinny być także zraszane delikatnie raz dziennie. Zapobiega to zapyleniu drób oddechowych żółwia i chorobą ze strony układ oddechowego.

Żywienie żółwia stepowego

Właściwa dieta jest kluczem do prawidłowego rozwoju naszych żółwi. Pokarm „stepówek” powinien być urozmaicony i przypominać (zarówno w jakości jak i w ilości) pokarm dostępny dla tego gatunku w naturze. Dietę tych żółwi musi stanowić bogaty w błonnik i wapń pokarm roślinny. Należy unikać podawania pokarmów wysokobiałkowych czy bogatych w kwas szczawiowy. W naszych warunkach podstawę diety letniej powinny stanowić zioła i chwasty oraz kwiaty i ich pączki zbierane na czystych łąkach. Oraz liście drzew owocowych i niektórych warzyw. Najczęściej podajemy: mniszek lekarski, pokrzywę, babkę lancetowatą, kończyny, lucernę czy liście truskawek. Nie należy podawać spleśniałych lub gnijących roślin. Nie należy również podawać owoców i warzyw, gdyż są zbyt bogate w białko i szczawiany.

Dieta zimowa to przede wszystkim świeże zioła, które można zakupić w sklepie oraz zioła suszone. Najczęściej podajemy w tym okresie roszponkę, rukolę, bazylię, suszone zioła i kwiaty oraz kiełki.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.8 (6 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu