Gady

04.11.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady


Warunki utrzymania

Żółwie czerwonolice potrzebują dużo przestrzeni. Powinny być trzymane w akwaterrariach. Dla jednego osobnika (dorosłego) część wodna powinna mieć wymiary 100-120 x 50 x 45-50 cm, a część lądowa powinna stanowić przynajmniej 1/3 powierzchni zbiornika wodnego. Część wodna powinna być zaopatrzona w bardzo wydajny filtr, gdyż żółwie te bardzo brudzą wodę. Mimo zastosowania filtra woda powinna być wymieniana co najmniej 1-2 razy w tygodniu. Dno zbiornika można wysypać grubym żwirkiem akwarystycznym oraz urozmaicić wystrój konarami czy łupkami. Łupki i korzenie montujemy w taki sposób, aby żółw nie był w stanie zwalić ich na siebie. Nie umieszczamy żywych roślin wodnych, gdyż będą bardzo szybko przez żółwie zdewastowane, natomiast możemy umieścić w części wodnej rośliny sztuczne. Wejście na część lądową nie powinno być strome aby żółwie nie miały problemu z wdrapaniem się na nią.

Nad częścią lądową powinna być umieszczona żarówka grzewcza oraz lampa UVB o długości fali 5.0. Lampa taka jest bardzo ważna, gdyż promienie UVB przyczyniają się do prawidłowego wzrostu kośćca i skorupy żółwia, oraz wzmagają aktywność tego ciepłolubnego gada. Jeśli w pomieszczeniu, w którym znajduje się zbiornik jest zimno, a temperatura wody znacznie różni się od temperatury pod promiennikiem grzewczym, należy zastosować dodatkowo grzałkę akwarystyczną. Należy umieścić ją w taki sposób, by pupil nie miał do niej dostępu i jej nie stłukł. Temperatura pod promiennikiem powinna wynosić do 34oC na reszcie części lądowej około 24oC, woda powinna mieć temperaturę o 4-6oC niższą, natomiast w nocy temperatura nie powinna spadać w warunkach domowych poniżej 16-18oC.

Żółwie czerwonolice z powodzeniem można przystosować do przebywania na wybiegu zewnętrznym podczas ciepłych letnich miesięcy. Oczko wodne powinno być urządzone w taki sposób, aby żółwie miały miejsce do ukrycia się, wygrzewania i składania jaj, ale także nie miały możliwości ucieczki. Niestety żółwie w zbiornikach zewnętrznych bardzo szybko dziczeją i mogą stać się agresywne. Nie tolerują także obecności ryb, czy innych kręgowców wodnych.

Żywienie

Żółwie te przyjmują pokarm jedynie w wodzie. Młode osobniki są niemal całkowicie mięsożerne, dorosłe natomiast zamieniają połowę diety na roślinność wodną. Młode osobniki karmimy rybami, gammarusem (Kiełż zdrojowy), dżdżownicami, ślimakami, krewetkami oraz granulatem. Nigdy nie stosujemy monodiety (tylko jeden z wymienionych pokarmów), nie karmimy żółwi kurczakiem, mięsem wieprzowym czy wołowym, nabiał także jest niewskazany, gdyż żółwie (jak wszystkie gady) nie trawią laktozy! Dietę dorosłych wzbogacamy w stosunku 1:1 rzęsą wodną, mleczem czy innymi ziołami. Możemy podawać także starte warzywa.

Młode osobniki należy karmić małymi porcjami codziennie, dorosłe natomiast karmimy co 3-4 dni. Bardzo szybko przyzwyczają się one do tego, że pokarm jest im podawany „na zawołanie”, dlatego będą starały się wymusić na nas jego podawanie niemal za każdym razem, gdy zbliżymy się do zbiornika. Jednak zbyt częste karmienie prowadzi do otłuszczenia wątroby i śmierci zwierzęcia. Nie należy zapominać o podawaniu preparatów mineralno-witaminowych raz w tygodniu z pokarmem.

Rozmnażanie

Płeć nie jest trudna do rozróżnienia, samiec ma dłuższe pazury na przednich nogach, jest mniejszy od samicy, ma dłuższy ogon, oraz płytkie wgłębienie plastronu.

Żółwie te przystępują do godów koło marca, po okresie spoczynku (w temperaturze około 10-15oC przez 3 miesiące z jednoczesnym skróceniem cyklu dobowego). Samica składa jaja w odstępach miesiąca, nawet trzykrotnie, zakopując je w podłożu. W jednym lęgu może być nawet do 20 jaj (zwykle 8-14). Inkubacja trwa różnie i w zależności od temperatury (27,5-30oC) może trwać 65-100 dni.

Żółwie czerwonolice są polecane niedoświadczonym terrarystom. Mogą być ozdobą przydomowych oczek, czy mieszkań, a z racji przyjaznego usposobienia, zapewne zjednają sobie sympatię niejednego członka rodziny.


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.7 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu