Gady

04.11.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady

Żółw czerwonoliocy (Trachemys scripta eleganst) to najpopularniejszy w naszym kraju żółw wodno-lądowy. Ten efektywnie ubarwiony, oraz o przyjaznym usposobieniu żółw, może stać się naszym ulubieńcem na wiele lat.

Występowanie oraz status

Naturalnie żółw czerwonolicy zasiedlał Stany Zjednoczone, Meksyk a niektóre jego podgatunki nawet Kanadę, preferując spokojne i zarośnięte zbiorniki, czasem również piaszczyste lub bagniste.

Żółw czerwonolicy jest żółwiem dziennym. Wodę opuszcza sporadycznie, raczej w celu zażycia kąpieli słonecznych czy rozrodu, a zaniepokojony jak najszybciej stara się wrócić do wody. Dlatego też nie oddala się zbytnio od zbiornika. Z racji łatwej adaptacji do różnych środowisk, oraz częstych ucieczek z prywatnych hodowli, rozprzestrzenił się także na Azję i Europę. W tych rejonach wypiera żółwie naturalnie tam występujące, a z racji tego, że jest niewybrednym drapieżnikiem, może być zagrożeniem również dla rodzimej fauny. Żółw ten dotarł także do Polski, wypierając przy tym rodzimego żółwia błotnego. Przyczyną pojawienia się ich w naszym kraju najprawdopodobniej nie jest ucieczka, ale celowe wypuszczanie tych żółwi przez nieodpowiedzialnych właścicieli.

Żółw ten objęty jest załącznikiem B konwencji waszyngtońskiej o obrocie zwierząt egzotycznych. Na mocy tej ustawy każdy żółw nabyty przez nas drogą kupna lub darowizny musi być zarejestrowany. Posiadanie takiego żółwia bez rejestracji jest łamaniem prawa!

Wygląd

Żółwie te dorastają do 30 cm długości (osobniki kupowane w sklepach zoologicznych to zwykle bardzo młode żółwie pochodzące z farm żółwich), przy czym samce są mniejsze od samic o jakieś 6-8 cm. Jego ubarwienie zmienia się wraz z wiekiem. Młode osobniki są zielone ze złotymi pasami na łuskach oraz kończynach, natomiast dorosłe przebarwiają się na brązowo z żółtymi bądź białymi pasami. Plastron (spodnia część pancerza) u młodych żółwi jest ciemnożółty, a u starszych nawet brązowy z ciemnymi plamami. Po obu stronach głowy za oczyma ciągną się czerwone lub brązowe pasy (stąd polska nazwa żółwia).


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.7 (3 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu