Gady

09.09.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady


Węże ze stref równikowych

Gatunki, które swą aktywność rozrodczą uzależniają od nadejścia pory deszczowej i suchej nie wymagają „typowego” zimowania. Koniec pory deszczowej jest okresem rozpoczynającym czas ograniczonej aktywności. W ich przypadku wystarczy na okres około trzech miesięcy (od września do listopada) zmniejszyć temperaturę o około 5°C i wilgotność o około 25% (nie zraszamy terrarium, a wilgotność zapewnia tylko parowanie wody z powierzchni basenu). W tym okresie ograniczamy również karmienie. Po przywróceniu „normalnych” warunków możemy przystąpić do łączenia osobników.

Węże przechodzące „tradycyjne” zimowanie

Zimowanie węży pochodzących ze stref klimatycznych, w których występują sezonowe znaczne spadki temperatury jest bardziej skomplikowane. Najlepiej będzie podzielić ten proces na trzy etapy: przygotowanie, spoczynek i wybudzenie:

Przygotowanie do zimowania

Obniżanie temperatury nie może nastąpić raptownie. Przy pomocy termoregulatora oraz wyłącznika czasowego należy stopniowo obniżać temperaturę i skracać dzień świetlny. Etap ten powinien trwać około 3 tygodnie. W tym czasie nie podajemy pokarmu i pilnujemy, aby wąż dokładnie się wypróżnił (podczas hibernacji ewentualne resztki pokarmu w jelitach gada zaczną się psuć i doprowadzą do zatrucia organizmu). Dobrze jest zrobić wężowi „kąpiel” w ciepłej wodzie, aby pobudzić go do usunięcia z organizmu resztek kału i moczu.

Pod koniec okresu „przygotowania” w terrarium ogrzewanie powinno być zupełnie wyłączone, a dzień świetlny powinien być skrócony do około 6h/dobę. Jeżeli kondycja gada nadal jest dobra można przystąpić do kolejnego etapu.


//1 1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu