Gady

08.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Gady

Gady są niezwykłymi zwierzętami. Wśród niektórych ludzi budzą strach, grozę, obrzydzenie, wśród innych podziw i szacunek. Wszystkie te odczucia bezpośrednio wpływają na chęć posiadania gada. W Polsce coraz częściej zdarza się, że taka chęć przeradza się w coś większego, w coś co można nazwać pasją. Niestety równie często taka niepozorna chęć posiadania staje się otoczką dla różnego rodzaju zachcianek czy chęci zaimponowania.

Terrarium

Gdy zdecydowaliśmy się już na zakup konkretnego gada należy zakupić terrarium. Terrarium kupujemy zanik zakupimy gada. Nie może dojść do sytuacji, kiedy to zakupiliśmy w sklepie gada i w domu zaczynamy zastanawiać się nad ewentualnym lokum. Gotowe terrarium powinno czekać na pupila.

Każde terrarium musi być ogrzewane. Zazwyczaj mamy do wyboru żarówki grzewcze lub kable, ewentualnie maty grzewcze. Ponadto w terrarium, jeśli wymaga tego dany gatunek zwierzęcia, powinna być zamontowana odpowiednia żarówka, lub świetlówka emitująca promienie UVA i UVB. Zwierzętami wymagającymi takiego oświetlenia z pewnością są żółwie wodne i lądowe, wszystkie gatunki agam, kameleonów oraz legwany zielone.

Sprawnie działająca wentylacja jest niezwykle ważnym elementem każdego terrarium. Niedopuszczalne jest przetrzymywanie zwierząt w akwariach z pokrywą, w której wmontowana jest siatka. Wentylacja musi działać sprawnie, dlatego kratki wentylacyjne montuje się w dwóch miejscach zbiornika, pierwszą na dole a drugą u góry.

Kolejnym nieodzownym elementem są kryjówki. To w nich nasz pupil będzie spędzał przynajmniej na początku najwięcej czasu. To w nich odstresuje się po pobycie w sklepie zoologicznym i podróży do nowego domu.

Zdrowie

Przed zakupem koniecznie należy dokładnie obejrzeć naszego nowego pupila. Dobrze jest wybrać się do sklepu z doświadczonym hodowcą, który wstępnie oceni stan zwierzęcia. Gady nie „krzyczą” z bólu i początkującym terrarystom bardzo trudno jest rozpoznać czy coś jest nie tak jak być powinno. Na pewno zwierzak nie powinien mieć żadnych ubytków, nadżerek, czy niefizjologicznych przebarwień skóry. Niedopuszczalne jest aby był połamany lub w nienaturalny sposób powyginany wzdłuż kręgosłupa oraz w stawach kończyn.

Dobre sklepy zoologiczne podpisują umowy z lekarzami weterynarii specjalizującymi się w leczeniu zwierząt egzotycznych. Warto poprosić o dane kontaktowe do takiego lekarza. Niektóre sieci sklepów zoologicznych oferują pierwszą wizytę u swojego lekarza za darmo. Należy korzystać z takich usług. Lekarz weterynarii zawsze podpowie nam jak dbać o zdrowie naszego nowego zwierzęcia. Z pewnością zaproponuje również założenie książeczki zdrowia, w której będą zapisywane wszystkie zabiegi lecznicze.

Po zakupie zwierzęcia należy przewieźć go do domu i umieścić w terrarium. W pierwszych dniach pobytu w nowym domu zwierzę będzie przyzwyczajać się do otoczenia. Nie powinniśmy przeszkadzać mu w tym i nie wkładać rąk bez potrzeby do terrarium. Dobrze jest ograniczyć dostęp innych zwierząt do terrarium.

Jeśli zdecydujemy się na większy kontakt z gadem powinniśmy wziąć go do ręki zdecydowanym ruchem łapiąc dłonią za grzbiet a palcami za delikatnie w okolicy klatki piersiowej i mostka. Węże łapiemy obiema rękami, jedną dłonią za okolice szyi blisko głowy a drugą dłonią przed kloaką. Żółwie łapiemy za pancerz.

Należy pamiętać, że niektóre zwierzęta egzotyczne źle znoszą branie na ręce. Opisane wyżej metody gwarantują bezpieczeństwo zarówno gadowi jak i właścicielowi. Węży nie wolno brać na ręce po posiłku. W tym celu trzeba poczekać kilka dni, aż zwierze zdąży strawić pokarm. W przeciwnym razie zawsze grozi to zwymiotowaniem posiłku a nawet anoreksją.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu