Gady

08.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Gady

Gady są niezwykłymi zwierzętami. Wśród niektórych ludzi budzą strach, grozę, obrzydzenie, wśród innych podziw i szacunek. Wszystkie te odczucia bezpośrednio wpływają na chęć posiadania gada. W Polsce coraz częściej zdarza się, że taka chęć przeradza się w coś większego, w coś co można nazwać pasją. Niestety równie często taka niepozorna chęć posiadania staje się otoczką dla różnego rodzaju zachcianek czy chęci zaimponowania.

Jakiego gada wybrać?

Kupując psy mamy do wyboru zwierzęta ras dużych, średnich i małych. Kupując rybki mamy do wyboru zwierzęta małe, duże, roślinożerne, mięsożerne, ryby stadne czy preferujące samotny tryb życia. Kupując gada mamy praktycznie trzy możliwości.

Żółwie

Pierwszą możliwością są żółwie. Wiele osób uważa, że żółwie lądowe to zwierzęta przy których człowiek może się odstresować. Jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy, ponieważ z natury żółwie są zwierzętami raczej powolnymi. Faktem jest, że są zwierzętami którym nie potrzeba poświęcać dużo uwagi. W dobrych warunkach żyją niezwykle długo, nierzadko ponad 30 lat. Można powiedzieć, że mogą być pupilami na całe życie. Przed zakupem warto wybrać się do ogrodu zoologicznego i jeśli jest to tylko możliwe popytać o różne gatunki żółwi. Czasami można w ten sposób uzyskać bardzo dużo pomocnych informacji na temat rzadziej spotykanych gatunków. Prawdą jest, że żółwie dorastające do większych rozmiarów zazwyczaj są dużo bardziej kontaktowe od popularnych żółwi stepowych czy greckich. Niestety są też dużo droższe.

Żółwie wodne to hobby dla prawdziwego zapaleńca. Malutkie żółwiki sprzedawane w sklepach zoologicznych po bardzo krótkim czasie dorastają do około 30 cm długości samego pancerza i nie mieszczą się w małych akwariach. Ponadto wymagają zamontowania bardzo wydajnego systemu filtracyjnego, który utrzyma wodę w należytej czystości. Warto wiedzieć, że z wiekiem stają się roślinożercami i z pewnością wyjedzą większość roślin w akwarium. Uwaga: żółwi nie można karmić sałatą!

Jaszczurki

Druga możliwość to jaszczurki. Tutaj do wyboru mamy wiele gatunków zwierząt. Dla początkującego terrarysty najlepszym rozwiązaniem jest zakup gekona lamparciego lub agamy brodatej. Są to proste w utrzymaniu, bardzo ciekawe zwierzęta, których nie trzeba rejestrować w urzędach. Ponadto ze wszystkich gadów te dwa gatunki są najbardziej kontaktowe. Jeśli mamy w domu dużo miejsca na terrarium, śmiało możemy wybrać agamę brodatą. Jeśli jednak największym terrarium na jakie możemy sobie pozwolić jest zbiornik o długości 60 cm, należy wybrać gekona lamparciego. Warto dodać, że w jednym terrarium o długości około 60 cm można trzymać kilka gekonów a nawet podejmować próby ich rozmnażania.

W sklepach zoologicznych często można spotkać legwany zielone. Zwierzęta te mogą być ciekawą alternatywą dla osób, które brzydzą się karmić swojego pupila robakami. Legwany są roślinożercami, które należy rejestrować w urzędzie. Niestety dorastają do znacznych rozmiarów, a profesjonalnie wykonane terrarium dla jednego osobnika z pewnością zajmie dużą część niejednego pokoju.

Węże

Węże są najbardziej kontrowersyjną grupą gadów. Wielu młodych chłopców marzy o hodowaniu węża. Decyzja o zakupie węża w takim przypadku koniecznie powinna zostać podjęta w porozumieniu z rodzicami. Węże należy karmić gryzoniami i nie da się tego zmienić. Podawanie żywych zwierząt karmowych i oglądanie polowania w terrarium może mieć zły wpływ na młodych ludzi. Na szczęście są gatunki węży, które bez żadnych problemów przyjmują rozmrożone gryzonie, które można kupić w niektórych sklepach zoologicznych lub prosto od hodowców. Należą tutaj węże właściwe takie jak lampropeltisy czy węże zbożowe. Nie wymagają one rejestracji w urzędach i nie dorastają do znacznych rozmiarów. Z pewnością nadają się na pierwszego gada. Ponadto występują w wielu pięknych odmianach barwnych, które można zakupić w przystępnych cenach.

Dusiciele są zazwyczaj większymi wężami, które trzeba rejestrować. Mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia zwłaszcza młodych i starszych osób. Decyzja o zakupie boa dusiciela czy pytona musi być przemyślana i zaakceptowana przez całą rodzinę. Niektóre gatunki pytonów dorastają do znacznych rozmiarów, co może stanowić egzystencjalny problem. Ponadto utrzymanie i pielęgnacja takich dużych zwierząt kosztuje. Trzeba być na to wszystko przygotowanym.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu