Gady

08.08.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Gady

Gady są niezwykłymi zwierzętami. Wśród niektórych ludzi budzą strach, grozę, obrzydzenie, wśród innych podziw i szacunek. Wszystkie te odczucia bezpośrednio wpływają na chęć posiadania gada. W Polsce coraz częściej zdarza się, że taka chęć przeradza się w coś większego, w coś co można nazwać pasją. Niestety równie często taka niepozorna chęć posiadania staje się otoczką dla różnego rodzaju zachcianek czy chęci zaimponowania.

Na samym początku trzeba jasno powiedzieć, że posiadanie gada to nie to samo co posiadanie psa czy kota. Dla jednych może mieć same plusy dla innych tylko minusy i o tym, czy dany zwierzak będzie nam odpowiadał, należy dowiedzieć się przed zakupem.

Kilka słów o gadach

Po pierwsze – gady są zwierzętami zmiennocieplnymi, co oznacza że stale muszą być dogrzewane zewnętrznym źródłem ciepła. Zmiennocieplność uwarunkowana jest wykształceniem serca, w którym krew nieutlenowana miesza się z krwią utlenowaną. Na drodze ewolucji najbliżej do stałocieplności mają krokodyle, u których mieszanie się krwi nieutlenowanej z utlenowaną następuje w nieznacznym stopniu.

Po drugie – gady nie są zwierzętami z którymi możemy wychodzić z domu na spacer tak jak z psem. Mogą tutaj troszeczkę przypominać koty, które nigdy nie wychodzą z domu. Niestety różnica jest taka, że gadów nie wolno wypuszczać po domu bez opieki, a są wśród nich takie zwierzęta, których w ogóle nie można wypuszczać z terrarium.

Po trzecie – gady troszeczkę przypominają rybki akwariowe. Niestety w większości przypadków ich kontakt z właścicielem nie będzie zbyt zażyły. Wielu hodowców podkreśla, że u podwalin ich pasji leży chęć do obserwacji życia tych niezwykłych zwierząt.

Po czwarte – znaczna większość gadów to zwierzęta zagrożone wyginięciem. Wszystkie formy sprzedaży/kupna oraz posiadania takich okazów są ściśle kontrolowane przepisami krajowymi i unijnymi. W praktyce oznacza to konieczność rejestracji każdego zwierzęcia wymienionego w tzw. liście CITES w aneksie A i B w ciągu 14 dni od daty zakupu. Zgłaszać w odpowiednich urzędach musimy również informacje dotyczące rozmnażania tych zwierząt, ich sprzedaży czy śmierci.

Informacji dotyczących rejestracji niektórych gadów nie wolno przeceniać, ponieważ nie wywiązanie się z obowiązku zgłoszenia posiadania takich zwierząt jest wykroczeniem wg polskiego prawa i grozi poważnymi sankcjami karnymi. Należy tutaj dodać, że polskie przepisy dotyczące zwierząt egzotycznych są jednymi z najsurowszych w całej Unii Europejskiej. Ponadto określają one grupę zwierząt szczególnie niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi. Gady zamieszczone na tej liście nie mogą być przetrzymywane przez osoby prywatne i na mocy prawa mogą zostać skonfiskowane, a dalej przekazane np. do ogrodów zoologicznych.

Rejestracja

Zawsze przed zakupem należy dokładnie sprawdzić czy nasz nowy pupil nie wymaga rejestracji. Jeśli okaże się, że rejestracja jest konieczna zawsze należy żądać od hodowcy lub sprzedawcy komplety dokumentów rejestracyjnych, a w szczególności dokumentów potwierdzających pochodzenie danego zwierzęcia. Podczas zakupu zawsze należy sprawdzić wszystkie numery i potwierdzić ich zgodność ze sobą. Pozwoli to w przyszłości uniknąć kłopotów związanych z wyjaśnianiem wszystkich niezgodności.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu