Gady

fot. sxc.hu

11.06.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Gady

Polskie prawo zabrania przetrzymywania i hodowli węży jadowitych osobom prywatnym. Niestety niektóre europejskie kraje nie zabraniają hodowli takich zwierząt i będąc na zagranicznych giełdach terrarystycznych z łatwością możemy nabyć nawet kilka różnych niebezpiecznych okazów. Dopiero później okazuje się, że nieświadomie złamaliśmy prawo.

Czasami w mediach robi się głośno, gdy do szpitala zgłasza się osoba pokąsana przez egzotyczne jadowite zwierzę. Sprawa być może z pozoru błaha, niestety niesie ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Pokąsane części ciała często ulegają rozległym martwicom, uszkodzona zostaje wątroba, nerki a ewentualny powrót do zdrowia takiego pacjenta trwa wiele miesięcy.

Węże rodzime?

Na terenie naszego kraju w zasadzie żyją tylko dwa gatunki węży. Pierwszym jest żmija zygzakowana a drugim zaskroniec zwyczajny. Są to zwierzęta zagrożone wyginięciem i prawnie chronione, dlatego nie wolno ich łapać i przetrzymywać w domu.

Węże właściwe

Jeśli nie mieliśmy nigdy do czynienia ze zwierzętami egzotycznymi a chcemy kupić węża, powinniśmy wybierać spośród węży właściwych. W znacznej większości są to zwierzęta proste w utrzymaniu, osiągają niewielkie rozmiary i są nadzwyczaj kolorowe. Już za kilkaset złotych możemy nabyć w dobrych sklepach zoologicznych bajecznie ubarwionego gada. Warto dodać, że podobnie ubarwiony dusiciel kosztuje kilka tysięcy złotych.

Do węży właściwych należą węże zbożowe i cała rodzina lamropeltisów, do których możemy zaliczyć węże królewskie czy mleczne. Zwierzęta należące do tych dwóch gatunków nie sprawiają kłopotów hodowlanych, nie grymaszą przy jedzeniu rozmrażanych gryzoni i nie są agresywne.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 3.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu