Gady

14.09.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Gady, Płazy, Owady, pająki

Terraria wilgotne to zbiorniki przystosowane do hodowli zwierząt zamieszkujących klimat równikowy wilgotny.

Ogrzewanie obok wentylacji jest kluczowym elementem sprawnie działającego terrarium typu wilgotnego. Tutaj w przeciwieństwie do terrariów typu pustynnego stosuje się ogrzewanie kablem lub matą grzewczą ułożoną pod lub z tyłu terrarium. Ogrzewanie dna zbiornika w ogromnej mierze wspomaga utrzymanie na stałym poziomie dużej wilgotności. Jedynym źródłem oświetlenia żarówkowego może być zastosowane oświetlenie UVA i UVB oraz ewentualnie oświetlenie nocne.

Chcąc utrzymać dużą wilgotność w terrarium należy zastosować grubą warstwę podłoża, najlepiej wcześniej namoczonego brykietu kokosowego najdrobniejszej granulacji lub ewentualnie wyprażonego torfu. Na taki substrat wlewamy odpowiednią ilość wody, tak aby w żadnym wypadku nie tworzyć błota.

Całe terrarium możemy zautomatyzować korzystając z termoregulatorów, hygrometrów czy czasomierzy. Dysponując większą ilością gotówki lub zamysłem technicznym możemy skonstruować lub zakupić zraszacze lub tzw. fogery czyli urządzenia wytwarzające mgłę. Wszystko to na pewno wpłynie pozytywnie na ogólny wygląd terrarium a przede wszystkim na zdrowie naszych pupili.

Dekoracje

Jeśli lokatorem naszego terrarium jest drobna jaszczurka z powodzeniem możemy zasadzić kilka roślin. Musimy jednak pamiętać, że niektóre rośliny są trujące i nie nadają się do wykorzystania w wystroju terrarium. Inne rośliny mogą nie wytrzymać dużej wilgotności.

Dobór roślin nie jest sprawą prostą i zawsze dobrze jest się poradzić kogoś doświadczonego. Ponadto rośliny do wzrostu potrzebują światła. Jeśli chcemy posiadać pięknie zarośnięte terrarium musimy zamontować świetlówki akwarystyczne wspomagające wzrost roślin.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu