Gady

14.09.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Gady, Płazy, Owady, pająki


O terrariach słów kilka

Projektując terrarium typu wilgotnego nie mamy tylu możliwości, które występują w przypadku budowy terrariów pustynnych. Ze względu na dużą wilgotność powietrza oraz podłoża ze względów technologicznych raczej nie używa się do konstrukcji materiałów łatwo pochłaniających wodę. Wszelkiego rodzaju płyty meblowe, płyty osb czy konstrukcje drewniane nie sprawdzają się w praktyce. Oczywiście można je zabezpieczać silikonem czy specjalnymi żywicami ale nigdy takie czynności nie dają 100% gwarancji szczelności i zawsze istnieje duże ryzyko rozmiękania ścian terrarium.

Zdecydowanie najlepsze pod względem odporności na warunki mikroklimatu są terraria wykonane z tworzyw sztucznych. Niestety ze względu na swoje ceny tylko niewielka liczba sklepów zoologicznych posiada je w swoim asortymencie.

Na koniec pozostają nam terraria szklane. Oprócz ryzyka pęknięcia, ukruszenia lub całkowitego rozbicia terrarium zbiorniki te mają same plusy. Przede wszystkim łatwo je wyczyścić a nawet zdezynfekować. Ponadto stosunkowo nietrudno można w nich zamontować różne rodzaje oświetlenia, ogrzewania czy dekoracji bez ingerencji w konstrukcję całego modelu.

Sprawy techniczne

Sprawnie działająca wentylacja jest kluczowym elementem każdego terrarium, w tym terrarium typu wilgotnego. Po pierwsze krążące powietrze bezpośrednio wpływa na wilgotność panującą w terrarium. Po drugie jego stały ruch zapobiega zastojom mas zatęchłego powietrza, które sprzyja rozwojowi grzybów czy pleśni.

W poprawnie urządzonych terrariach ruch powietrza jest dodatkowo wymuszony przez ogrzewanie podłoża. Nagrzane podłoże emituje dużą ilość pary wodnej i ciepłego powietrza, które zgodnie z prawami fizyki unosi się do góry porywając wlatujące przez pierwszą kratkę wentylacyjną powietrze a uchodząc przez drugą kratkę wentylacyjną zamontowaną w górnej ścianie zbiornika.

Dodatkowo wielu terrarystów wspomaga wentylację poprzez zamontowanie specjalnych wentylatorów podłączonych do czasomierza lub hygrometru. Wentylatory załączają się tylko w określonym czasie lub przy określonych warunkach wilgotności. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku terrariów stojących we wnękach meblowych lub w miejscach, gdzie ruch powietrza jest utrudniony.

Czytaj dalej: Terrarium wilgotne. Część 2


//1 1 2
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu