Gady

20.04.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Gady, Płazy

Terraria pustynne to zbiorniki przystosowane do hodowli zwierząt zamieszkujących klimat gorący i suchy.

Sprawy techniczne

Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie termoregulatora, który automatycznie będzie ustalał na bieżąco temperaturę w terrarium na stałym poziomie. Dodatkowo układ grzewczy i termoregulator można podłączyć pod czasomierz, który to z kolei wyłączy ogrzewanie na noc i włączy je z powrotem rano. Koszt takich urządzeń nie jest duży a wygoda stosowania ogromna.

Pisząc o dodatkowych urządzeniach poprawiających wygodę obsługiwania terrarium warto dodać, że drugi czasomierz może automatycznie załączać żarówkę nocną imitującą odblask księżyca.

Regularne zmiany temperatur oraz stały cykl dnia i nocy pozytywnie wpływają na zdrowie naszych pupili.

Dekoracje

Urządzając terrarium pustynne czy półpustynne zawsze staniemy przed dylematem wyboru podłoża. W sklepach zoologicznych do wyboru mamy całą masę piasków i żwirków. Ostateczny wybór zależeć powinien od bezpośrednich wymagań zwierzęcia oraz gustu właściciela. Dobrze jest zbudować w terrarium kilka półek skalnych oraz umieścić większe dekoracje w postaci dużych kamieni czy korzeni.

U młodych zwierząt dobrze jest stosować żwirki o maksymalnie dużej średnicy. Wiele jaszczurek polując na świerszcze czy karaczany przez przypadek połyka duże ilości piasku. Nawyk zjadania podłoża wykształca się u młodych zwierząt. Zwierzęta zjadające duże ilości piasku czy żwirku mają problemy z przewodem pokarmowym w postaci częstych zaparć, zaczopowań, podrażnień śluzówki żołądka, jelit, wrzodami żołądka a nawet martwicą poszczególnych odcinków układu pokarmowego.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (2 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu