Gady

13.04.2010
autor:  Łukasz Kiepas
kategoria:  Gady, Płazy

Terraria pustynne to zbiorniki przystosowane do hodowli zwierząt zamieszkujących klimat gorący i suchy. Należą tutaj przede wszystkim jaszczurki, takie jak: agama brodata, kołnierzasta, tęczowa, gekon lamparci, gruboogonowy oraz znaczna większość dostępnych na naszym rynku zoologicznym żółwi lądowych.

Wspominając o żółwiach należy dodać, że gatunki występujące na terenach stepowych i półpustynnych Azji oraz Europy, takie jak żółw stepowy, grecki czy mauretański przeżywają okres zimowy zakopane pod powierzchnią ziemi. W sztucznych warunkach zwierzęta te nie wymagają zimowania i z powodzeniem mogą być przetrzymywane cały czas w terrarium pustynnym.

Spośród węży niewiele jest gatunków zamieszkujących typowo pustynne tereny. W terrariach pustynnych z powodzeniem można chować heterodyna zachodniego. Jest to w ostatnim czasie bardzo modny gatunek węża w terrarystyce, naturalnie występujący w Ameryce Północnej. Reszta popularnie hodowanych węży lepiej toleruje środowisko półwilgotne i wilgotne.

O terrariach słów kilka


Terraria pustynne i półpustynne z powodzeniem możemy urządzać w zakupionych w sklepach zoologicznych terrariach szklanych. Zbiorniki takie zawsze mają dwie kratki wentylacyjne oraz stwarzają możliwość zamontowania kabla grzewczego lub żarówki grzewczej.

Ciekawym rozwiązaniem jest zamówienie konstrukcji terrarium wykonanej z płyty meblowej u stolarza. Dobrze poinstruowany cieśla z pewnością wykona nam sprawnie działające lokum dla naszego gada.

Przewagą terrariów wykonywanych na zamówienie z płyty meblowej jest możliwość dopasowania koloru zbiornika do koloru mebli. Kolejnym plusem jest trwałość. Terraria szklane często tłuką się, pękają lub kruszą się im rogi. Terrariom drewnianym grozi co najwyżej zadrapanie.


1 2 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.0 (2 głosów)

Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu