Gady

25.07.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady


Najlepszym rozwiązaniem jest wentylacja podwójna. Jedna zamontowana na górnej ściance terrarium (wieczku) a druga na jednej z bocznych. Boczna wentylacja powinna być zamontowana mniej więcej w połowie wysokości zbiornika. Przez zbyt nisko zamontowaną będzie się wysypywać ściółka oraz może dojść do tworzenia przeciągów a zbyt wysoka nie będzie odpowiednio wentylować powietrza w terrarium.

Ogrzewanie

Gdy już mamy odpowiednie terrarium czas zastanowić się nad sposobem ogrzewania. Większość skorpionów żyje w klimacie gdzie temperatura w ciągu dnia waha się miedzy 24-29oC. A niektóre skorpiony pustynne potrzebują temperatury (przynajmniej w jednej części terrarium) około 32oC.

Do ogrzania terrarium możemy wykorzystać przyciemnianą żarówkę (gdyż skorpiony to zwierzęta nocne i zbyt mocne światło może je drażnić) lub kabel grzewczy umieszczony na tylnej lub bocznej ścianie terrarium. Nie należy umieszczać kabla grzewczego pod terrarium, bo skorpiony, gdy im jest za ciepło instynktownie zakopują się w podłożu a tak umiejscowiony kabel spowoduje, że mogą być one narażone na przegrzanie.

Ściółka

Kolejnym etapem jest przygotowanie ściółki w terrarium. Z racji tego, że skorpiony zamieszkują różne środowiska wyróżniamy dwa ogólne typy terrarium (a co za tym idzie i ściółek): pustynne z piaszczystym lub kamienistym podłożem i tropikalne ze ściółką torfowo-ziemną.

Podłoże w terrarium pustynnym to mieszanka torfu z piaskiem w stosunku 1:1, samego piasku lub tych dwóch wariantów z dodatkiem kamieni. Dla skorpionów kopiących powinna mieć, co najmniej około 15 cm głębokości. Ważnym elementem w takim terrarium jest utrzymanie wilgotności, choć w jednym rogu zbiornika lub, jeśli mamy do czynienia z kopiącym pajęczakiem spodniej części ściółki. Najlepszym sposobem na jest wprowadzenie w jednym rogu terrarium drenażu do dna. Wilgoć na samym spodzie będziemy uzyskiwać przez wstrzykiwanie do drenażu wody strzykawką.

Podłoże w terrarium tropikalnym to torf kokosowy, odkwaszona ziemia torfowa, ich mieszanka lub oby dwa z wariantów z dodatkiem piasku (1/3 mieszanki). Warstwa tak jak w przypadku terrarium pustynnego dla gatunków kopiących powinna mieć około 15 cm lub więcej (zależy od wielkości gatunku). Z racji tego, że utrzymujemy ściółkę stale wilgotną na niemal całej powierzchni robienie drenażu jest zbędne.


//1 1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu