Gady

25.07.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady

Skorpiony intrygują nas swoją odmiennością, jadowitością i ciekawą biologią. Ich utrzymanie w domowych warunkach często zależy nie tylko od naszych umiejętności czy systematyczności, ale także od prawidłowo zbudowanego i wystrojonego terrarium.

Wybór terrarium

Pierwszym dylematem jest, jakiego zbiornika użyć do hodowli? Oprócz tego, że musi on spełniać wszystkie warunki dla danego gatunku musi być on także funkcjonalny a jego usługa nie może doprowadzić do stworzenia niebezpiecznych sytuacji dla opiekuna (przypominam że skorpiony to zwierzęta jadowite! Obsługujemy je zawsze używając pęset!).

Według mnie najlepszym zbiornikiem do hodowli tych zwierząt jest terrarium otwierane z góry (typu wieczko). W takim zbiorniku mamy możliwość dotarcia do każdego zakamarka nie narażając się na niebezpieczeństwo. Oczywiści nie neguje użycia innego zbiornika gdyż każdy ma z nich ma kilka zalet.

Staramy się wybrać terrarium o w miarę możliwości jak największej powierzchni dna. Wymiary samego terrarium są uzależnione od gatunku oraz ilości osobników (w przypadku gatunków społecznych). Najmniejsze wymiary dla młodych skorpionów oraz gatunków z rodzaju Euscorpious (dla jednego osobnika!) to 15x15x15 cm. Pamiętajmy o tym że gdy trzymamy więcej niż jednego skorpiona należy wielkość dna zbiornika pomnożyć przez ilość osobników (w zależności od gatunku wymaganie powierzchniowe jest różne).

Wysokość terrarium też jest ważna. Szczególnie przy terrarium zamykanym od góry. Należy tak dopasować wielkość, aby skorpion podnosząc się na zaodwłoku (metastoma) nie był w stanie dosięgnąć wieczka. Gdyż w innym przypadku skorpion może zapierając się o dno podważyć wieczko i uciec.

Wentylacja

Drugą zasadniczą sprawą jest wentylacja. Skorpiony są bardzo podatne na grzybicę i pleśnie i dlatego terrarium musi być dobrze wentylowane, aby nie doszło do rozwoju chorobotwórczych grzybów.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 0.0 (0 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu