Gady

06.08.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady

Kameleon jemeński (Chamaeleo calyptratus) jest bardzo efektowna jaszczurką, przy hodowli, której szczególnie ważne jest terrarium i jego urządzenie.

Wielkość terrarium

Wybierając kameleona jemeńskiego na swego pupila musimy mieć świadomość, że jest to duża jaszczurka (samiec z ogonem ma około 40 cm długości), która potrzebuje sporo przestrzeni. Zbiornik (terrarium), w którym będziemy go trzymać powinien być obszerny i dla dorosłej pary mierzyć koło 1m/1m/1m. Dla młodego osobnika wystarczy zbiornik 30cm/30cm/40cm. Terrarium musi rosnąć wraz z pupilem, to znaczy: nie możemy małego kameleona umieścić od razu w docelowym zbiorniku, gdyż może mieć problemy ze znalezieniem pokarmu czy wody. Za materiał do budowy terrarium może służyć szkło lub płyta budowlana OSB.

Wentylacja

Jaszczurka ta potrzebuje dużo świeżego powietrza gdyż przy zaduchu mogą u niej wystąpić problemy z oddychaniem, zapalenie płuc i inne choroby układu oddechowego. Dlatego też należy w terrarium zapewnić dużą wentylację. Najlepszym rozwiązaniem jest zbiornik, w którym przynajmniej 2 ściany lub ich znaczna część są zbudowane z siatki. W lecie, gdy temperatura powietrza w nocy nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza, może być trzymany w zbiorniku całkowicie zbudowanym z siatki (jak klatka dla ptaków). Ale nie należy zapomnieć o dodatkowym dogrzewaniu w dzień!

Temperatura a oświetlenie

W naturalnym środowisku kameleon jemeński występuje na terenie subtropikalnym, gdzie panuje wysoka temperatura w dzień i dosyć niska wilgotność. Dlatego terrarium musi być bardzo dobrze ogrzane i jasne! Nie polecam kabli grzewczych, mat czy kamieni, gdyż kameleon przez większość dnia wygrzewa się w słońcu, a takie ogrzewanie zakłóciłoby jego naturalne instynkty (co doprowadziłoby do stresu i niedogrzania zwierzęcia). Do zbiornika o wymiarach, które podałem wyżej, powinna wystarczyć żarówka grzewcza o mocy 100 W. Niestety, nie jest to reguła i temperatura w terrarium (powinna oscylować w granicach koło 27-35oC, pod promiennikiem koło 40oC, natomiast w nocy o 5-7 stopni mniej) zależy od temperatury w otoczeniu, od materiału, z którego jest wykonane terrarium, oraz od elementów wystroju. Dlatego przed wpuszczeniem zwierzaka należy najpierw przez parę dni kontrolować termometrem zmiany temperatury w terrarium i jeśli są one niekorzystne należy zastosować żarówkę o innej mocy. Możemy tu wykorzystać także inne formy oświetlenia (np. halogeny). Poza ogrzewaniem kameleon musi mieć dodatkowe oświetlenie emitujące promienie UVB, gdyż w jego szerokościach geograficznych natężenie światła słonecznego jest znacznie wyższe niż u nas. Światło UVB w ich wypadku o emisji długości fali 5.0 niezbędne jest im do prawidłowej budowy kośćca oraz do prowadzenia przemian metabolicznych. Pamiętajmy także o tym, że takie promieniowanie nie przechodzi przez szyby ani pleksę, więc nie może być umieszczone poza terrarium. Emitery światła muszą być umieszczone w taki sposób, aby były niedostępne dla zwierzęcia, ponieważ dotknięcie żarówki grozi poparzeniem. Dodatkowo emiter promieni UV musi być oddalony przynajmniej o 30 cm od miejsca wygrzewania się kameleona, aby nie spowodować oparzenia „słonecznego”.

Wilgotność

Wilgotność w zbiorniku w ciągu dnia powinna wynosić około 40-50% natomiast w nocy zwiększamy ją do 70%, co osiągniemy spryskując terrarium. Kameleony są jaszczurkami, które nie widzą stojącej wody, trzeba zatem albo zaopatrzyć terrarium w kaskadę wodną czy skraplacz, albo poić poprzez spryskiwanie elementów wystroju np. liści czy ścianek terrarium. Miseczka z wodą w terrarium jednak nie zaszkodzi, gdyż kameleon lubi czasem się wykąpać.

Wystrój terrarium

Przestrzeń życiową tej jaszczurki znacznie powiększą i na pewno urozmaicą liczne cienkie gałęzie lub pędy bambusowe porozmieszczane zarówno pionowo jak i poziomo. Dobrze posłużyć się również żywymi roślinami, które nie tylko zapewnią kameleonowi przestrzeń do chodzenia, ale również miejsce do ukrycia i odpoczynku. Miejsce odpoczynku jest bardzo ważne i przy jego braku może dojść do apatii zwierzęcia, chronicznego stresu i w konsekwencji do śmierci. Roślina nie może być trująca, gdyż kameleony czasem podjadają liście (dobrymi roślinami są np.: Fikus bejnamina, Fikus samantha, Schefflera). Ostatecznie można do tego celu użyć sztucznych roślin.

Dobrym podłożem jest piasek lub mieszanka piasku z torfem. Takie podłoże pozwala utrzymać terrarium w czystości.

Mimo, że utrzymanie kameleona w warunkach domowych może nastręczać wiele problemów jest to niezwykle widowiskowe zwierzę, przyzwyczajające się do właściciela i o ciekawym sposobie życia, dzięki czemu daje dużą satysfakcję swojemu opiekunowi.


zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 4.5 (11 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu