Gady

08.08.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady


Wybudzenie z hibernacji

Gdy czas spoczynku zimowego dobiegnie końca należy przystąpić do wybudzenia węża ze stanu hibernacji. Można zrobić to (podobnie jak w czasie przygotowania) stopniowo przywracając „normalne” parametry. Jednak na tym etapie węże często ulegają przeziębieniu. Z tego powodu część hodowców (skutecznie) wybudza zimowane węże „raptownie” tzn. przywracając właściwe warunki w przeciągu około 3 dni. Dobrze, aby węże przez cały okres zimowania przebywały osobno. I po przywróceniu warunków właściwych temu gatunkowi możemy przystąpić do łączenia.

Łączenie w pary

Łącząc ze sobą wybrane osobniki należy samca umieścić w terrarium samicy. Jeżeli węże nie są sobą „zainteresowane” należy rozdzielić je na około tydzień czasu i połączyć ponownie. Operację tą można powtórzyć wielokrotnie. Gdy dojdzie do skutecznych kopulacji to po około 6-8 tygodniach samica powinna złożyć do 20 sztuk jaj. Złożone jaja należy ostrożnie przenieść do inkubatora.

Inkubacja jaj

Podczas przenoszenia jaj do inkubatora należy szczególnie uważać na to, aby ich nie obracać. Może doprowadzić to do śmierci zarodków. W inkubatorze powinny panować warunki: temperatura 27-28°C oraz 80-90% wilgotności. Należy często kontrolować stan inkubowanych jaj i w razie potrzeby usuwać np. pleśniejące sztuki. Gdy cały proces przebiegnie bez zakłóceń, to po okresie około 2 miesięcy jaj powinny zacząć wychodzić około 20 cm długości wężyki. Młode najlepiej rozdzielić pojedynczo (da to większą kontrolę nad ich stanem zdrowia) do szczelnych pojemników (młode zbożówki są mistrzami ucieczek). Pierwsze karmienie młodych powinno odbyć się dopiero po przejściu przez nie pierwszej wylinki. Wcześniejsze karmienie może doprowadzić do uszkodzenia ścianek żołądka i śmierci wężyka.


//1 1 2 3
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu