Gady

08.08.2010
autor:  Karol Bubel
kategoria:  Gady

Wąż zbożowy jest gatunkiem stosunkowo prostym w hodowli i rozmnażaniu. Jednak, aby regularnie uzyskiwać zdrowe mioty warto dokładnie poznać cały proces i odpowiednio się przygotować.

Ogólne informacje o wężach zbożowych

Wąż zbożowy jest gatunkiem jajorodnym. W warunkach naturalnych zegarem biologicznym tych zwierząt sterują zmiany pór roku. Zimowe spadki temperatury zmuszają zwierzęta zmiennocieplne do zapadania w stan hibernacji i przetrwania w ten sposób niekorzystnych warunków. Warunkuje to również naturalną selekcję (osobniki słabe lub chore nie przetrwają spoczynku zimowego) oraz przygotowanie organizmów węży do okresu rozrodczego. W niewoli, gdy chcemy rozmnożyć posiadane przez nas „zbożówki” należy „zasymulować” proces zimowania, aby pobudzić układ rozrodczy gadów do prawidłowego działania i uzyskać wyrównanie gotowości rozrodczej przygotowywanych osobników. Skuteczne rozmnożenie tego gatunku można uzyskać również bez jakiegokolwiek zimowania. Jednak proces ten zazwyczaj znacznie zwiększa szanse na udane rozmnożenie.

Rozpoznawanie płci

U dorosłych osobników, które są w podobnym wieku płeć można określić po różnicy wielkości węża oraz długości i kształcie ogona. Samiec jest zazwyczaj znacznie mniejszy, chudszy i smuklejszy od samicy, a jego ogon jest szerszy u nasady (znajduje się tam parzysty narząd kopulacyjny zwany „hemipenisem”) oraz o 1/3 dłuższy niż u samicy. Płeć węży można określić również przez „popping” (wyciskanie narządów rozrodczych) lub sondowanie. Jednak zabiegi te mogą wykonywać jedynie osoby doświadczone, ponieważ przy nieprawidłowym wykonaniu można bardzo łatwo wyrządzić wężowi krzywdę.


1 2 3 //1
zapisujemy ocenę
Oceń artykuł:
Wasza ocena: 5.0 (1 głosów)

Poprzedni Następny
Zobacz również
Komentarze (0)

Jeszcze nie skomentowano tego artykułu